czwartek, 12 października 2023
,16:00
Salon Angelusa: Piotr Siemon „Bella, ciao”
Spotkanie z Piotrem Siemionem, prozaikiem i tłumaczem pochodzącym z Wrocławia, wokół jego książki „Bella, ciao” (Wydawnictwo W.A.B.), która znalazła się w finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023.
Rozmowę poprowadzi Dawid Szkoła.
📌 Czas: czwartek 12 października, godz. 16.00
📌 Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Spotkania z nominowanymi do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus 2023 odbywają się w ramach Bruno Schulz. Festiwalu od 11 do 13 października 2023. Natomiast laureatki/ów poznamy podczas gali 14 października.
Informacje o pozostałych nominacjach i samej nagrodzie dostępne są na www.angelus.com.pl. Na tej stronie można również oddać głos na wybraną książkę z finałowej siódemki w plebiscycie czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej – laureat/ka otrzyma zaproszenie na trzymiesięczną rezydencję literacką we Wrocławiu. Zapraszamy!
📚 O książce:
Obrazoburcza, śmiało czerpiąca z popkultury, powieść o woli życia i pragnieniu śmierci na gruzach zrujnowanego świata. Bezlitosne spojrzenie na Europę, nie tylko ubiegłego wieku. A także komentarz do dzisiejszej Polski: podzielonej, wrogiej „obcym”, rządzonej resentymentem i pozbawionej wizji przyszłości. Koniec wojny, polskie „ziemie odzyskane”. Tropiony przez nową władzę pułkownik Szest zawiera swoisty pakt z diabłem, by ocalić nadmorskie miasteczko i uwięzionych tam ludzi. Staje na czele bojówki uformowanej z wyklętych i ludowców, ale wspólny triumf nie odwraca biegu historii. Co gorsza, nikt nie wie, jaki będzie świat, który wyłoni się z wszędobylskich zniszczeń. Wycofujące się armie, uchodźcy i przesiedleńcy, przemoc i strach. W tej infernalnej scenerii pojawia się jednak nadzieja: niemiecka branka, polska wyklęta i „tutejsze” dziecko łączą się w rodzinę, dla której z ruin dawnego świata warto odzyskać jedno – miłość.
📚 O autorze:
Piotr Siemion (ur. w 1961 roku we Wrocławiu) – uczestnik wrocławskich ruchów kontrkulturowych u schyłku komunizmu. Od 1988 mieszkał w USA i w Kanadzie, od 2000 rezyduje w Warszawie. Z wykształcenia amerykanista (w 1994 obronił doktorat na Columbia University w Nowym Jorku) i prawnik (dyplom na Columbia University, 1997). Ma dorosłą córkę i dziesięcioletniego syna. Debiutował wcześnie jako tłumacz powieści amerykańskich i brytyjskich. Zdobywca Nagrody „Literatury na świecie” za debiut przekładowy prozą 1986, nagrody STP za najlepszy przekład prozy, 1990. Na emigracji współpracował z legendarnym pismem „BruLion”. W roku 2000 zaczął właściwą karierę powieściopisarską. Jego „Niskie Łąki” zostały uznano za najciekawsze zjawisko literackie roku (nagroda miesięcznika „Machina”, 2000), a wydana cztery lata później powieść „Finimondo” ugruntowała jego literacką pozycję. W 2015 roku ukazał się „Dziennik roku Węża,” intymny zapis roku z życia pisarza.