czwartek, 9 grudnia 2021
,19:00
PROZA,
Wroclaw 50-107
W grudniu zapraszamy na ostatni w 2021 Salon Silesiusa, którego bohaterką będzie Barbara Klicka. Jest to gościni bardzo nieprzypadkowa, po pierwsze Klicka jest laureatką Silesiusa z 2016 za książkę „nice”, po drugie w tym roku powróciła po 6 latach poetyckiego milczenia.
Tom „Allel”, bo o nim mowa, ukazał się w Wydawnictwie j. O czym książka traktuje? Jak zmieniła się poetycka fraza Klickiej po tak długiej przerwie? A może nie zmieniła się w ogóle? I o co chodzi z tym tytułowym allelem? Możliwe, że te tematy w trakcie spotkania poruszy prowadząca spotkanie Agnieszka Waligóra. Zapraszamy!
📌 Czas: czwartek 9 grudnia, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Wstęp wolny
📺 W spotkaniu będzie można wziąć udział osobiście, ale jeśli w Prozie nie będziecie mogli się pojawić, zapraszamy do oglądania spotkania online na kanałach facebookowych Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. 📺
—————————————————————————–
📚 O autorce:
Barbara Klicka – debiutowała jako poetka w 2000 roku, w 2012 wydała książkę „same same” nominowaną do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. W 2015 ukazała się książka „nice”, za którą otrzymała Silesiusa i Nagrodę Literacką Gdynia. W 2017 napisała poemat sceniczny „Elementarz”, który w tym samy roku został wystawiony na scenie Teatru Narodowego w Warszawie w reżyserii Piotra Cieplaka. W 2019 zadebiutowała jako prozaiczka powieścią „Zdrój” (W.A.B.), która została nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia i do Nagrody Conrada.
📚 O książce:
„Allel” to tom rozpisany w skali emocji sprzęgniętych z formalnie ekspansywnymi i językowo intensywnymi próbami odczarowania kulturowych i społecznych stereotypów poprzez możliwie jak najbardziej radykalne odświeżenie związków między słowami; słowami, które bardzo często zostają uwolnione z frazeologicznego gorsetu, dzięki czemu mogą znaczyć na nowo w nieoczekiwany dla czytelnika sposób. Emocje dominują jednak nawet wówczas, kiedy zostają w nie wplątane tropy ironiczne lub dekonstruktywne, a także kiedy główny motor wiersza zostaje przez Autorkę przestawiony na tryb parodystyczny bądź persyflażowy.
————————————————————————-
Salony Silesiusa są elementem Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który w latach 2020-22 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.