piątek, 5 lutego 2021
,19:00
Wrocławski Dom Literatury,
Wroclaw 50-107
Rozpoczynamy nowy sezoon Salonów Silesiusa! Na pierwszy ogień idą Natalia Malek i Maciej Robert, poetka i poeta, których najnowsze książki poetyckie – kolejno „Karapaks” i „Co mogło pójść nie tak” – ukazały się w roku ubiegłym nakładem Wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu. Nadawać tradycyjnie będziemy z Klubu Proza we Wrocławskim Domu Literatury.
Czas: piątek 5 lutego, godz. 19.00
Prowadzenie: Agnieszka Wolny-Hamkało
Gdzie: fanpejdże Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO oraz Wydawnictwa WBPiCAK w Poznaniu
——————————————————————————
O książkach:
„Karapaks” – Tytułowy karapaks (łac. carapax) to pancerz. W zoologii nazywa się tym słowem grzbietową część pancerza żółwi (brzuszna to plastron) oraz chitynową powłokę skorupiaków i pajęczaków. Anatomia jest nauką ścisłą – i otwartą na wszelkie anomalie. Takie też są wiersze Natalii Malek. Ich enigmatyczna często ścisłość wymaga, posługując się innym tytułem z tej książki, wiedzy i wprawy. Zarówno aktorskiej, jak i czytelniczej.
Mało jest w polskiej poezji przykładów tak wyszukanego, zaskakującego wykorzystania słów rzadkich i nieoczywistych; używanych, by zdać sprawę z siebie i świata. Albowiem, wbrew wszelkim pozorom, „Karapaks” jest pełen życia w niemal wszystkich jego egzystencjalnych i językowych przejawach. To piękna i wysmakowana książka, którą chciałoby się też nazwać – książką konieczną.
„Co mogło pójść nie tak” – Najnowszy tom Macieja Roberta to zbiór paradoksalny: zanurzony w historii, lecz i zadziwiająco współczesny. Czytamy w nim o archeologii pamięci i przestrzeni, odkrywamy historie ukryte w fundamentach budynków i miast, kroczymy przez ulice pełne wspomnień i drogi przecinające krainy znane, lecz otwierające dla nas utajone wcześniej narracje. Poeta czerpie jednocześnie z mitologii, Biblii i kultury popularnej, zaludniając swoją lirykę postaciami Sybilii i Jonasza, głosami pierwotnych plemion i dzisiejszych narodów, figurami Billy’ego Wildera czy Rona Padgetta. Na tle przeszłości utkana jest jednak podmiotowość bohatera, który obserwuje teraźniejszy świat – świat martwej natury, ginących i pleniących się gatunków, świat zurbanizowany lecz jednocześnie dziki – i przekazuje swoje doświadczenia w formie znakomitych wierszy, prywatnego sprawozdania z (nadciągającej? spełnionej?) apokalipsy.
Bio:
Natalia Malek – ur. 1988 – poetka, tłumaczka, kuratorka wydarzeń literackich. Autorka czterech książek poetyckich: „Pracowite popołudnia” (2010), „Szaber” z ilustracjami Joanny Grochockiej (2014),„Kord” z fotografiami Anny Grzelewskiej (2017) oraz „Karapaks”, z reprodukcją obrazu Dominiki Kowyni (2020). Laureatka Nagrody im. Adama Włodka. Za „Szaber” nominowana do Nagrody Literackiej Gdynia, za „Kord” – do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Przez wiele lat współtworzyła środowisko poetyckie oraz feministyczne skupione wokół Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie, niedawno zniszczone działaniami nowej dyrekcji. Mieszka w Warszawie.
Maciej Robert – poeta, krytyk literacki i filmowy, redaktor, dziennikarz. Autor ośmiu książek poetyckich i jednej eseistycznej. Laureat nagrody Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek (2011), nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej (2015) i międzynarodowej Nagrody im. Václava Buriana (2020).
Salony Silesiusa są elementem Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który w latach 2020-22 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.