środa, 18 września 2024
,19:00
<
Niedawno zakończone Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to drugi raz, kiedy stolica Francji gościła największą sportową imprezę na świecie. Pierwszy raz był równo 100 lat temu – w 1924 roku. Były to czasy burzliwe, trudne w całej Europie – ledwie sześć lat od zakończenia I wojny światowej. Paryż uchodził wówczas za stolicę świata – rozświetloną metropolię, gdzie zapach spalin mieszał się z perfumami Coco Chanel. Na jego sportowych arenach rywalizowali weterani wojenni, cudem ocalony z katastrofy „Titanica”, przyszły filmowy Tarzan i bohaterowie oscarowych „Rydwanów ognia”. W tych okolicznościach – pomimo ogromnego niedofinansowania i licznych problemów organizacyjnych – debiutował polski sport olimpijski.
Z czym musiały mierzyć się polskie zawodniczki i zawodnicy chcący reprezentować swój kraj podczas Igrzysk? Jaka była cena realizacji sportowych marzeń i ambicji? Między innymi o tym traktuje książka Daniela Lisa „Pierwsza drużyna. Paryż 1924. Polski debiut na igrzyskach olimpijskich” (Wydawnictwo Agora), o której z autorem rozmawiać będziemy w środę 18 września w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury.
Współorganizatorem wydarzenia jest Wydawnictwo Agora.
📌 Czas: środa 18 września, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Prowadzenie: Waldek Mazur
Wstęp wolny
📚 Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Pierwsza drużyna. Paryż 1924. Polski debiut na igrzyskach olimpijskich”, o co zadba krainaksiazek.pl
——————————————-
📚 O książce „Pierwsza drużyna. Paryż 1924. Polski debiut na igrzyskach olimpijskich”:
Florecistka Wanda Nowak-Dubieńska jedzie na igrzyska olimpijskie do Paryża jako pierwsza Polka. Nie boi się litościwych uśmieszków, choć przeciwnikiem sportów dla kobiet jest nawet twórca nowożytnych igrzysk Pierre de Coubertin. Strzelcy zabierają do Francji broń, którą da się kogoś zastrzelić, ale nie wygrać zawody. Marian Borzemski za ostatnie franki kupuje pistolet na godzinę przed startem. Gdy Adam Królikiewicz pierwszy raz dosiada konia, jest legionistą, ma dziewiętnaście lat i rozpaczliwie chce przeżyć bitwę. Dekadę później jedzie do Francji po medal olimpijski.
📚 O autorze:
Daniel Lis – autor reportaży i redaktor książek non-fiction. Jego książka „Stulecie przeszkód. Polacy na igrzyskach” została wybrana najlepszą reporterską pozycją 2022 roku na Festiwalu Reportażu w Lublinie i znalazła się wśród nominowanych do Sportowej Książki Roku 2022.