czwartek, 17 lutego 2022
,19:00
Chociaż od tragicznych wydarzeń na Wołyniu minęło ponad 70 lat, dzieje tamtego regionu i zamieszkujących go ludzi wciąż poruszają, wywołują dyskusje, spory, wręcz kłótnie. Jan Kuriata, doktor nauk humanistycznych, syn ludzi urodzonych na Wołyniu i zmuszonych do opuszczenia tej krainy z końcem II wojny światowej, podjął się zadania tytanicznego – bazując na relacjach rodziców, krewnych i ich znajomych, w literackiej formie odtworzył dzieje Wołynia i zamieszkującej go ludności (ukraińskiej żydowskiej i polskiej).
I właśnie o skomplikowane losy Wołynia w pierwszej połowie XX wieku oraz o animozje dzielące trzy narody, autora pytać będzie reporterka Iza Michalewicz. Na spotkanie wokół książki „Wołyniacy. Jedno życie” zaprasza Wydawnictwo Prószyński i S-ka, Wrocław Miasto Literatury UNESCO i Wrocławski Dom Literatury.
📚 Czas: czwartek 17 lutego, godz. 19.00
📚 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)
📺 Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO oraz Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
📚 Podczas spotkania będzie można kupić książkę „Wołyniacy. Jedno życie” w promocyjnej cenie, o co zadba Krainaksiazek.pl 📚
Z uwagi na obostrzenia pandemiczne obowiązuje limit miejsc. Zachęcamy do zgłaszania udziału, pisząc na maila: sekretariat@literatura.wroclaw.pl. W temacie prosimy wpisywać „Wołyniacy. Jedno życie”.
Wstęp wolny
————————————————————————–
O książce:
Z opowiadań rodziców, krewnych i ich znajomych, autor odtworzył w literackiej formie dzieje własnej rodziny, poczynając od lat trzydziestych XX wieku, a kończąc na początku XXI wieku. Ich losy wiodły od wołyńskiej wsi Rudnia Łęczyńska poprzez Dolny Śląsk aż po Pomorze Środkowe.
Bohaterowie urodzeni w latach 1918 i 1923, dobrze rozumieli rzeczywistość wołyńskiej wsi, otoczonej większością ukraińską i żydowską. Trzy światy – polski, żydowski i ukraiński – żyły obok siebie, ale jakby rozdzielone niewidoczną granicą, przenikały się bardzo słabo. Biedne wiejskie bytowanie zostało przerwane przez sowiecką agresję we wrześniu 1939 roku. Latem 1942 roku doszło do mordu berezyńskich Żydów – tylko nieliczni ukryli się w rozległych lasach. Czy przerwało to „wiejski antysemityzm”?
Rok 1943 przyniósł niemiecką zbrodnię spalenia i zniszczenia Rudni Łęczyńskiej. Zginęło dziewięćdziesięciu siedmiu członków rodziny autora. Wokół szalały już bandy UPA i trwały mordy polskiej ludności. Uratowani z Rudni spędzili dwie zimy w lesie. UPA darowuje im życie, za to tak zwani partyzanci zamordowali kilku kolejnych krewnych.
Kiedy w 1945 roku zaczęły się wysiedlenia do Polski, dla nich to były wypędzenia w nieznane. Dopiero w latach pięćdziesiątych zrozumieli, że do siebie na Wołyń już nie wrócą – rozpoczęły się kłótnie i sądy o domy, ziemie, sprzęty. Gehenna w stalinowskiej oprawie.
O autorze:
Jan Kuriata – urodzony w 1958 roku we Wrocławiu, doktor nauk humanistycznych, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Koszalinie. Autor trzech tomików wierszy i opowiadań. W 1995 roku wydana została we Francji jego powieść dla młodzieży „Berlin Express” (wyd. Bayard Presse), a w 2019 roku w koszalińskim Teatrze Propozycji „Dialog” można było obejrzeć inscenizację jego opowiadania „Kłamstwo” (w reż. M. Kroma).