poniedziałek, 14 kwietnia 2025
,18:00
W kwietniu Wrocławski Dom Literatury inauguruje nowy cykl spotkań „Z przypisami”. Wspólnie z Wydawnictwem Uniwersytetu Wrocławskiego będziemy zapraszać na rozmowy wokół nowości tegoż wydawnictwa poświęconych najróżniejszym zagadnieniom z dziedziny szeroko pojętej humanistyki. Rozpoczynamy spotkaniem wokół nowego wydania książki Andrzeja Kozieła „Angelus Silesius, Bernhard Rosa i Michael Willmann, czyli sztuka i mistyka na Śląsku w czasach baroku”. Autor zabierze nas w podróż do epoki, gdy Śląsk stanowił centrum duchowej i artystycznej Europy. Rozmowę z autorem poprowadzi Mariusz Urbanek.
Kluczową rolę w opowieści Kozieła odgrywają trzy postacie, które wyznaczały kierunki rozwoju swoich czasów: Angelus Silesius (Johannes Scheffler) – protestant nawrócony na katolicyzm, lekarz, mistyk i poeta, którego pisma inspirowały wiele pokoleń artystów (jego utwory tłumaczył Adam Mickiewicz); Bernhard Rosa – opat klasztoru w Krzeszowie, który przez sztukę umacniał ludową wiarę; oraz Michael Willmann – nazywany śląskim Rembrandtem malarz, którego monumentalne dzieła na trwałe wpisały się w sztukę nie tylko Śląska. Efektem ich wyjątkowej w skali europejskiej współpracy było połączenie elementów doświadczenia mistycznego z różnymi formami masowej pobożności o kontrreformacyjnym charakterze. Co ważne, wszystkie te formy były ściśle połączone z wykorzystaniem dewocyjnych dzieł sztuki (obrazów, rzeźb, grafik), projektowanych głównie przez Willmanna. Stały się one jednymi z najpopularniejszych przedstawień w kulturze religijnej Śląska aż do końca XVIII wieku i dzisiaj możemy je śmiało uznać za ewenement w europejskim baroku.
Książka stanowi pierwsze całościowe opracowanie relacji między sztuką a mistyką w XVII wieku, które ożywia zapomnianą nieco potęgę śląskiej sztuki barokowej.
Gdzie: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)
Kiedy: 14 kwietnia 2025, godz. 18:00
Wstęp wolny!
O autorze:
Andrzej Kozieł – urodzony w 1966 roku w Opolu, profesor zwyczajny w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oraz w Katedrze Historii Sztuki i Dziedzictwa Kulturowego Uniwersytetu Ostrawskiego. Jego zainteresowania badawcze obejmują głównie sztukę baroku w Europie Środkowej ze szczególnym uwzględnieniem Śląska. Autor i współautor kilkudziesięciu naukowych artykułów i wielu książek. Organizator i współorganizator szeregu wystaw i naukowych konferencji. Zaangażowany w projekty popularyzujące sztukę baroku na Śląsku.
O prowadzącym:
Mariusz Urbanek – biograf, publicysta, zastępca redaktora naczelnego Wydawnictwa Uniwersytetu Wrocławskiego, felietonista i redaktor miesięcznika „Odra”. Autor biografii m.in. Leopolda Tyrmanda („Zły Tyrmand”), Bolesława Wieniawy-Długoszowskiego („Szwoleżer na Pegazie”), Stefana Kisielewskiego („Kisiel”), Jerzego Waldorffa („Ostatni baron Peerelu”) Władysława Broniewskiego („Miłość, wódka, polityka”), Jana Brzechwy („Brzechwa. Nie dla dzieci”), Juliana Tuwima („Wylękniony bluźnierca”), Kornela Makuszyńskiego („O jednym takim, któremu ukradziono słońce”), opowieści o uczonych tworzących Lwowską Szkołę Matematyczną – „Genialni” oraz tomu „Doktor Weigl i karmiciele wszy”. Ostatnio wydał biografię twórcy „Przekroju” – „Marian Eile, Poczciwy cynik z «Przekroju»”. Jest także autorem kliku tomówbajek, m.in, „Mostek czarownic. Baśnie wrocławskie i Baśnie dolnośląskie”, musicalu „Brzydki Kaczorek” i monodramu „Alma Rosé”.