Fundacja Olgi Tokarczuk

Fundacja Olgi Tokarczuk została założona w marcu 2020 roku. Jej celem jest wspieranie kultury i sztuki polskiej oraz światowej, w Polsce i za granicą, jak również promocja i wspieranie szeroko pojętej ochrony praw człowieka, demokracji, społeczeństwa obywatelskiego, swobód obywatelskich, środowiska, przeciwdziałanie dyskryminacji, wspieranie praw kobiet oraz promocja i wspieranie wszechstronnego rozwoju Polski, w szczególności Wrocławia i Dolnego Śląska.    

Kontakt

sekretariat@fundacjaolgitokarczuk.org

www.fundacjaolgitokarczuk.org

Manifesto

„Kiedy zmienia się opowieść – zmienia się świat.”  Olga Tokarczuk

Fundacja Olgi Tokarczuk powstaje w niespokojnych i zaskakujących czasach, w których na naszych oczach zmienia się rzeczywistość: znikają znane drogowskazy i stałe punkty orientacyjne, ale też otwierają się inne perspektywy i możliwości. Potrzebne stają się nowe pomysły i idee.

Chcemy stworzyć przestrzeń do międzynarodowej rozmowy o nadchodzących latach; miejsce umożliwiające łączenie tych dziedzin i energii życia, które na pozór wydają się być od siebie niezależne i odległe. Będziemy wspierać takie inicjatywy kulturalne, artystyczne, naukowe i obywatelskie, które pokazują odmienne punkty widzenia, szukają nowych formuł dla życia społecznego, tworzą pionierskie rozwiązania.

To, co szczególnie ważne dla Fundatorki, wiąże się otwartością myślenia i działania, dlatego nasza polityka kulturalna jest nieodłącznie związana z zasadami demokracji, wolności słowa, swobodnej wymiany myśli i solidarności społecznej. Kultura nie może podlegać naciskom politycznym i cenzurze.

Nie ma społeczeństwa, kultury, polityki, nauki bez kobiet. Działania Fundacji będą zawsze brały to pod uwagę, szeroko wspierając aktywność kobiet i dbając o parytety.

Nie można patrzeć na człowieka w oderwaniu od środowiska i jego wzajemnych relacji z innymi żywymi istotami. Dlatego tak bardzo na sercu leżą nam prawa zwierząt, ale także kulturowa ich obecność w życiu ludzi.

Wierzymy w swobodną wymianę myśli i inspiracji. Wierzymy w siłę literatury. Wymyślamy nowy świat.

Fundatorka

Olga Tokarczuk – pisarka, eseistka, laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. Najbardziej ceniona i nagradzana polska pisarka, obecna na światowej scenie literackiej od przeszło dwudziestu pięciu lat. Jej książki przetłumaczono do tej pory na 40 języków, w tym na japoński, koreański, turecki, ormiański czy chiński. Ekranizowano je z sukcesem, a także wystawiano jako adaptacje teatralne. Wegetarianka, obrończyni praw zwierząt, feministka, ekolożka. Organizatorka festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie, w 2020 roku powołała do życia swoją fundację.

Fundacja Olgi Tokarczuk

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami zawartymi w oficjalnym fanpejdżu Fundacji Olgi Tokarczuk.

Przejdź do serwisu