Aktualności

„HAPPY, HEALTHY & INCLUSIVE CITIES”– duńsko-polska konferencja o szczęśliwych miastach

25.11.2022

Ambasada Królestwa Danii, Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury zapraszają Państwa na duńsko-polską konferencję dotyczącą symbiotycznego tworzenia miast zdrowych, szczęśliwych, niewykluczających „HAPPY, HEALTHY & INCLUSIVE CITIES”.

📌 Czas: wtorek 6 grudnia (10.00–17.00)
📌 Miejsce: Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)

Konferencja organizowana jest w duchu hygge, z przestrzenią na rozmowy podczas trzech paneli dyskusyjnych z udziałem znamienitych gości z Danii i Polski, ekspertów w zielonej i zdrowej transformacji miast bazującej na holistycznym podejściu i współpracy międzysektorowej. Swoimi refleksjami i dobrymi praktykami podzielą się z Państwem reprezentantki i reprezentanci świata architektury, urbanistyki, nauki, biznesu i samorządów, między innymi: Helle Juul / David Sim / Joanna Erbel / Roman Szełemej / Eliza Bujalska/ Aleksander Orłowski / Eva Seo-Andersen / Katarzyna Kajdanek / Maciej Zathey. Dyskusji nadają ton Bogna Świątkowska, Filip Springer i Agata Twardoch

REJESTRACJA: Osoby zainteresowane wzięciem udziału stacjonarnie prosimy o zarejestrowanie się najpóźniej do 2.12.2022 – liczba miejsc ograniczona. Link do rejestracji: https://www.conferencemanager.dk/registertohappyhealthyinclusivecitiesconference/signup


📺 Konferencja będzie również relacjonowana na żywo na kanałach facebookowych Fundacji Olgi Tokarczuk, Wrocłąwskiego Domu Literatury czy Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 📺
 

Wszystkie spotkania będą tłumaczone w sposób symultaniczny.

PROGRAM, 6.12.2022

SESJA PORANNA: 10.00–12.15

OTWARCIE

10.00 rejestracja & kawa powitalna

10.30 otwarcie konferencji:

• Olga Tokarczuk, Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (2018)

• Ole Toft, Ambasador Królestwa Danii w Polsce

• Jacek Sutryk, Prezydent Wrocławia

10.40 wykład wprowadzający: dr Helle Juul, architektka i ubranistka, autorka projektu „The Urban Health Culture of the Future”

11.00 dyskusja: „Kultura zdrowia w mieście przyszłości” – czy to nowy element układanki w urbanistyce zielonej transformacji?

Co sprawia, że czujemy się szczęśliwi? Zdrowie? Dostęp do czystego powietrza, wody i energii? A może mieszkania w przystępnej cenie lub możliwość bezpiecznego poruszania się po mieście, nie tylko samochodem? Spróbujemy odpowiedzieć na te pytania w dyskusji o rozwoju nowych technologii i dobrym samopoczuciu w miastach. Porozmawiamy o inkluzywności, bioróżnorodności i neuroróżnorodności oraz uzdrawiającej architekturze miast.

• Helle Juul, partnerka w Juul Frost Architekci, na temat zdrowej kultury miejskiej i włączania zdrowia do planowania miejskiego

• Roman Szełemej, Prezydent Wałbrzycha, o potrzebie sprawiedliwej transformacji w Wałbrzychu, sercu Dolnego Śląska

• Karolina Barcewicz, Dyrektorka ds. komunikacji i spraw publicznych w Danfoss – „Od miast zdrowych do szczęśliwych – czy technologia może przyczynić się do naszego dobrostanu?

• Sune Tobias Grollov, Doradca ds. strategicznych w Velux, o wynikach prac nad raportem „Barometr zdrowych domów” i szukaniu synergii w procesie zielonej transformacji miast tion of the city

Ton dyskusji nadaje Bogna Świątkowska, Fundacja Nowej Kultury „Bęc zmiana”

12.00 interakcja z publicznością

12.30 POŁUDNIE: spacer na lunch


SESJA PO POŁUDNIU: 13.30–16.45

13.30 wykład wprowadzający: David Sim, urbanista, autor książki „Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich”

13.50 dyskusja: Soft city – oksymoron czy alternatywa dla smart city?

Miasto życzliwe to miejsce, w którym mieszkańcy mogą prowadzić godne życie i czuć się dobrze zarówno w wymiarze fizycznym, jak i psychicznym. Tworzenie takich miast zależy od uwzględnienia trzech aspektów: ludzie, planeta, dobrobyt. Wcielenie ich w życie miasta buduje poczucie przynależności, współuczestnictwa i współtworzenia. Czy miasta życzliwe – soft cities – są alternatywą dla smart cities – miast inteligentnych, posługujących się głównie nowymi technologiami? Czy można połączyć technologię z życzliwością?

• David Sim, urbanista, Think Softer, autor „Miasto życzliwe. Jak kształtować miasto z troską o wszystkich”

• Joanna Erbel, socjolożka, aktywistka miejska, liderka klubu samorządowego CoopTech Hub, współautorka „Pakietu Miejskiej Odporności”

• Aleksander Orłowski, profesor Politechniki Gdańskiej – o smart city inaczej

• Eliza Bujalska, wiceburmistrzyni Mińska Mazowieckiego, o human smart city w małej skali

Ton dyskusji nadaje Filip Springer, reporter, autor m.in. książki „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”

14.50 interakcja z publicznością

15.05 PRZERWA KAWOWA

15.15 Wykład wprowadzający: Katarzyna Kajdanek, wykładowczyni, socjolożka miast i wsi, autorka m.in. „Pomiędzy miastem a wsią. Suburbanizacja na przykładzie osiedli podmiejskich Wrocławia”, Suburbia – Trouble in Paradise

15.30 dyskusja: Czy wszyscy powinniśmy być jak Kopenhaga?

Stolica Danii cieszy się ogromną popularnością i jest stawiana za przykład miasta szczęśliwego i zdrowego. Dlaczego? Jakie aspekty składają się na jej wyjątkowość? Czy zastosowane w Kopenhadze rozwiązania sprawdziłyby się w innych miejscach? O atrakcyjności Kopenhagi oraz o zielonej transformacji i zatrzymywaniu procesu wyludniania się opowiedzą:

• Eva Seo-Andersen, architektka, partnerka w BIG – Bjarke Ingels Group, o Kopenhadze jako mieście o nieodpartym uroku tworzonym przez poprzez integrację, zrównoważony rozwój i sztukę w przestrzeni publicznej

• Maciej Zathey, Instytut Rozwoju Terytorialnego, „zredefiniować szczęśliwość” – o holistycznym zarządzania przestrzenią, energooszczędnej strukturze miejskiej w mniejszych miastach, o powrotnikach w obie strony i atraktorach kształtujących zdrowy puls metropolii.

• Magdalena Paryna, architektka, współtwórczyni projektu osiedla Nowe Żerniki – o odbudowywaniu ‘republiki wielu różnych organizmów’, reinkarnacji współzależnych relacji społecznych.

• Allan Pilgaard Jensen, Sonderborg i Project Zero – o potencjale małych społeczności w budowaniu jakości życia poprzez współpracę różnych interesariuszy

Ton dyskusji nadaje Agata Twardoch, architektka, urbanistka i wykładowczyni, autorka m.in. „Architektki – czy kobiety zaprojektują lepsze miasta”

16.30 interakcja z publicznością