Aktualności

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs literacki dla szkół podstawowych

05.11.2020

Zapraszamy wszystkich uczniów i uczennice szkół podstawowych do udziału we wspólnym projekcie Fundacji Olgi Tokarczuk i Wrocławskiego Domu Literatury.

Uczestnicy spróbują swoich sił w roli pisarek i pisarzy i stworzą krótką bajkę, opowiadanie albo początek opowieści inspirowane pierwszą powieścią, którą Olga Tokarczuk zaczęła pisać w wieku 12 lat – o wielodzietnej rodzinie czarodziejów, która przeprowadza się z miejsca na miejsce i nigdzie nie może zapuścić korzeni. Co ciągle pcha ich do przodu? Czy współcześni czarodzieje to podróżnicy, uchodźcy, emigranci?

Do konkursu można zgłaszać teksty literackie, które nie przekraczają 6 tysięcy znaków (ze spacjami). Prace należy przesyłać na adres: konkurs@literatura.wroclaw.pl, wpisując w tytule: Jak zdobyć Nagrodę Nobla? Konkurs dla szkół podstawowych. Szkoła może zgłosić maksymalnie 5 prac w każdej z kategorii. Każde zgłoszenie musi zawierać zgodę rodzica lub opiekuna prawnego na udział w konkursie oraz dane kontaktowe nauczyciela.

Prace oceniać będzie jury w składzie: Dorota Hartwich, Marta Kisiel, Katarzyna Radziwiłł, Agnieszka Urbańska i Magdalena Zarębska.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 listopada 2020 r. Wyniki zostaną ogłoszone w rocznicę otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla, 10 grudnia 2020 r. na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl Na laureatów czekają książki z autografem Noblistki i czytniki e-booków.

Przygotowaliśmy również trzy scenariusze zajęć lekcyjnych dla nauczycieli, które pomogą wprowadzić uczniów w tematykę konkursu i przygotować ich do tworzenia własnych tekstów.

Scenariusze lekcji i regulamin konkursu dostępne są pod linkiem:

Jak zdobyć Nagrodę Nobla?

Tytuł i ilustracje do projektu pochodzą z książki „Jak zdobyć Nagrodę Nobla” Katarzyny Radziwiłł (Wydawnictwo Muchomor).