W konkursie organizowanym przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Olgi Tokarczuk mogą wziąć udział uczennice i uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Autorki i autorzy najlepszych tekstów otrzymają unikatowe czytniki Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i książki z osobistą dedykacją Noblistki.
Tematem przewodnim tegorocznej edycji konkursu jest klimat oraz zmiany, wyzwania i zagrożenia z nim związane. Właśnie te zagadnienia powinny odbijać się w treści dowolnej krótkiej formy literackiej (do 6000 znaków ze spacjami) stworzonej przez młodych pisarzy. Zapraszamy do nadsyłania bajek, opowiadań, fragmentów powieści, esejów czy reportaży – nie stawiamy żadnych ograniczeń gatunkowych. Inspiracją dla uczestników konkursu będzie także cytat z książki Olgi Tokarczuk „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie):
„Świat jest mały — bardzo się skurczył w ciągu poprzedniego wieku. Wydeptaliśmy w nim wiele ścieżek, zawłaszczyliśmy jego lasy i rzeki, przeskoczyliśmy oceany.”
Termin nadsyłania prac upływa 23 marca 2022 roku. Prace ocenią dwa grona jurorskie (jedno dla młodszej, a drugie dla starszej grupy wiekowej), a wyniki zostaną ogłoszone 23 kwietnia 2022 – w Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO.
Zgłoszenia na konkurs należy przesyłać, używając specjalnego formularza.
Formularz i regulamin konkursu dla szkół podstawowych dostępny jest TU.
Formularz i regulamin konkursu dla szkół ponadpodstawowych dostępny jest TU.
„Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” to przedsięwzięcie zainspirowane przez Fundację Olgi Tokarczuk i organizowane wspólnie z Wrocławskim Domem Literatury. Jego celem jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, a także zachęcanie do rozwijania kreatywności i wyobraźni poprzez własną twórczość. Pierwsza edycja konkursu, zorganizowana na przełomie 2020/21, cieszyła się dużym zainteresowaniem – w obu kategoriach wiekowych nadesłano ponad 400 prac.