Aktualności

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? – trzecia edycja konkursu literackiego dla szkół podstawowych

28.02.2023

Już po raz trzeci Wrocławski Dom Literatury wraz z Fundacją Olgi Tokarczuk zapraszają wszystkich uczniów i uczennice szkół podstawowych do udziału w konkursie literackim „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”. W tym roku motywem przewodnim konkursu jest pomaganie, a teksty literackie powinny podejmować temat troski o drugiego człowieka, wszystkie istoty żyjące, czy o otaczający nas świat. Inspirację dla młodych autorów i autorek stanowić może cytat z książki Olgi Tokarczuk „Czuły narrator” (Wydawnictwo Literackie):

„Cokolwiek dzieje się tobie, dzieje się mnie”.

Celem konkursu jest zachęcanie uczniów i uczennice do podejmowania prób literackich, oraz rozwijanie ich wyobraźni, wrażliwości i umiejętności kreatywnego pisania.

Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do uczniów szkół podstawowych w dwóch kategoriach wiekowych: 4-5 klasa i 6-8 klasa.

Do konkursu można zgłaszać dowolne teksty literackie o objętości nie przekraczającej 6000 znaków (ze spacjami), które nie były wcześniej publikowane i nie brały udziału w innych konkursach. Należy je przesłać za pomocą formularza online (link poniżej) lub na adres info@literatura.wroclaw.pl Każda osoba może zgłosić do konkursu maksymalnie jeden tekst.

Nadesłane teksty będzie oceniać jury w składzie: Anna Lemke-Sławińska (polonistka i autorka bloga edukacyjnego „bez.interpunkcji”), Marcin Pałasz (pisarz, twórca serii książek o przygodach psa Elfa i autor słuchowisk), Agnieszka Urbańska (autorka książek dla młodych czytelników i prowadząca kursy  pisania literatury dziecięcej), Anna Wysocka-Boberska (bibliotekarka, filozofka) i Magdalena Zarębska (autorka książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych oraz scenarzystka spektakli teatralnych).    

Termin nadsyłania prac upływa 4 maja 2023 r., a wyniki konkursu zostaną ogłoszone 8 czerwca 2023 r.

Nagrody w obu kategoriach wiekowych:
– I miejsce – czytnik e-booków oraz książka Olgi Tokarczuk z dedykacją noblistki
– II i III miejsca – książka Olgi Tokarczuk z dedykacją noblistki
– wyróżnienia – nagrody książkowe

Fundatorem książek autorstwa Olgi Tokarczuk jest Wydawnictwo Literackie.

Formularz zgłoszeniowy dostępny jest pod adresem: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdJx5xlrHZrhfuMS0rAbNd-g22esRbWgboJDHWwtEGKc_nH4w/viewform

Regulamin konkursu dostępny jest tutaj: https://literatura.wroclaw.pl/wp-content/uploads/2023/02/Jak-zdobyc-Nagrode-Nobla_regulamin_szkola-podstawowa.pdf

Autorką koncepcji graficznej konkursu jest Joanna Gniady.