Aktualności

Joanna Mueller laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt pracy twórczej

17.05.2023

W poniedziałek 15 maja wystartowała 8. edycja Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Impreza rozpoczęła się od ogłoszenia nominacji do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategoriach Debiut i Książka roku, a także od ogłoszenia laureatki Silesiusa za całokształt pracy twórczej. Została nią Joanna Mueller, poetka, krytyczka literacka, ale też redaktorka wielu książek poetyckich. Mueller została też najmłodszą osobą w historii Nagrody Silesius, która otrzymała to wyróżnienie. Przypomnijmy, że Silesius za całokształt wiąże się również z nagrodą pieniężną wynoszącą 100 tys. złotych.

Ponadto poznaliśmy książki, które w tym roku mają szanse na Nagrodę Silesius w kategoriach Debiut i Książka roku. Oto one:

📚Debiut:

1. Ivan Davydenko, „Halal”, wydawnictwo papierwdole & Katalog Press
2. Stanisław Kalina Jaglarz, „gościć sójki”, Wydawnictwo Biblioteki Śląskiej
3. Paweł Stasiewicz, „Oprawa skórzana”, wydawnictwo papierwdole & KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów

📚

Książka roku:

1. Miłosz Biedrzycki (MLB), „Wiosna ludzi”, Wydawnictwo Ha!art
2. Kamila Janiak, „miłość”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu
3. Natalia Malek, „Obręcze”, Wydawnictwo WBPiCAK Poznaniu
4. Jan Rojewski, „Ocalałe 2030”, KONTENT
5. Piotr Sommer, „Lata praktyki”, Wydawnictwo WBPiCAK w Poznaniu

Nominowanym poetom i poetkom oraz ich wydawcom ogromnie gratulujemy! Przypominamy też, że od 2020 roku każda nominacja wiąże się z wyróżnieniem finansowym wynoszącym 5 tys. zł. Wręczenie Silesiusa, jak ma to już miejsce od trzech lat, odbędzie się w tym samym czasie, co ceremonia przyznania innego ufundowanego przez Wrocław wyróżnienia literackiego – Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus. Laureatki/laureatów obu nagród poznamy 14 października 2023. Organizatorem Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius oraz operatorem Nagrody Silesius jest Wrocławski Dom Literatury.

Fot. Max Pflegel | Wrocławski Dom Literatury


Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius dofinansowano ze środków Fundacji PZU