Aktualności

Królestwo absurdu mistrza Przybory – spotkanie z Michałem Rusinkiem

15.11.2022

Kim jest plemię przyborian? Według Michała Rusinka to osoby, które na hasło „minął sierpień, minął wrzesień” reagują odzewem: „znów październik i ta jesień”, słysząc słowo „szuja!”, zakrzykną: „naomamiał, natruł i nabujał”, a po frazie „zamiast kobiet, śpiewu, wina” powiedzą: „wódka, czkawka, Gwiżdż Janina”. Osoby wychowane na twórczości Jeremiego Przybory, które u mistrza purnonsensu szukają wytchnienia od otaczającej nas szarej rzeczywistości.Michał Rusinek, członek plemienia przyborian, literaturoznawca, pisarz i tłumacz, przygotował autorski wybór tekstów Przybory „Wraz, czyli bez. Opowiadania i listy z krainy nonsensu”, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak. O pracy nad książką, poezji nonsensownej i o tym, czy poeta zabawny może być poetą wielkim – opowie 22 listopada w Klubie Proza.
Rozmowę poprowadzi Kasia Janusik.

📌Czas: wtorek 22 listopada, godz. 19.00

📌Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)

📺 Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO

📌Wstęp wolny
—————————————————————————–
📚O książce:
Siostra Odorata z zakonu sióstr solenizantek, przed którą skryć się można jedynie w klasztorze Ojców Azylianów. Czujące zagubienie w górach owczarki nizinne oraz serdelteriery, co to nie biorą do ust parówek. I wreszcie dentysta, który wie, jak odróżnić prawdziwego mężczyznę od mięczaka. Jeremi Przybora – wirtuoz słowa, artysta o wyjątkowej wyobraźni, poeta uwielbiany przez pokolenia – zaprasza nas do świata, w którym króluje purnonsens. Nieszablonowego wyboru dokonał Michał Rusinek, znawca nonsensu we wszelkiej postaci, sam należący do plemienia przyborian. Nietuzinkowe skojarzenia, absurdy, popis językowego kunsztu i dowcipu. Bo zdrowy rozsądek jest passé. 📚O gościu spotkania:
Michał Rusinek – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Specjalizuje się w retoryce. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Członek Rady Języka Polskiego PAN i Polskiego PEN Clubu.