Kim jest plemię przyborian? Według Michała Rusinka to osoby, które na hasło „minął sierpień, minął wrzesień” reagują odzewem: „znów październik i ta jesień”, słysząc słowo „szuja!”, zakrzykną: „naomamiał, natruł i nabujał”, a po frazie „zamiast kobiet, śpiewu, wina” powiedzą: „wódka, czkawka, Gwiżdż Janina”. Osoby wychowane na twórczości Jeremiego Przybory, które u mistrza purnonsensu szukają wytchnienia od otaczającej nas szarej rzeczywistości.Michał Rusinek, członek plemienia przyborian, literaturoznawca, pisarz i tłumacz, przygotował autorski wybór tekstów Przybory „Wraz, czyli bez. Opowiadania i listy z krainy nonsensu”, który właśnie ukazał się nakładem Wydawnictwa Znak. O pracy nad książką, poezji nonsensownej i o tym, czy poeta zabawny może być poetą wielkim – opowie 22 listopada w Klubie Proza.
Rozmowę poprowadzi Kasia Janusik.
Czas: wtorek 22 listopada, godz. 19.00
Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)
Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO
Wstęp wolny
—————————————————————————–O książce:
Siostra Odorata z zakonu sióstr solenizantek, przed którą skryć się można jedynie w klasztorze Ojców Azylianów. Czujące zagubienie w górach owczarki nizinne oraz serdelteriery, co to nie biorą do ust parówek. I wreszcie dentysta, który wie, jak odróżnić prawdziwego mężczyznę od mięczaka. Jeremi Przybora – wirtuoz słowa, artysta o wyjątkowej wyobraźni, poeta uwielbiany przez pokolenia – zaprasza nas do świata, w którym króluje purnonsens. Nieszablonowego wyboru dokonał Michał Rusinek, znawca nonsensu we wszelkiej postaci, sam należący do plemienia przyborian. Nietuzinkowe skojarzenia, absurdy, popis językowego kunsztu i dowcipu. Bo zdrowy rozsądek jest passé. O gościu spotkania:
Michał Rusinek – profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego. Urodził się w 1972 roku w Krakowie i nadal tam mieszka. Był sekretarzem Wisławy Szymborskiej, teraz prowadzi jej Fundację. Pracuje na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie prowadzi zajęcia z teorii literatury, teorii przekładu i creative writing. Specjalizuje się w retoryce. Bywa tłumaczem z języka angielskiego, zdarza mu się pisywać książki dla dzieci i dorosłych oraz układać wierszyki czy teksty piosenek. Pisuje felietony o książkach i języku. Członek Rady Języka Polskiego PAN i Polskiego PEN Clubu.