Aktualności

Nagroda Edytorska Pióro Fredry 2021 oraz Nagroda Edytorska Dobre Strony 2021 wręczone!

07.12.2021

W 2021 r. do nagród edytorskich Pióro Fredry i Dobre Strony zgłoszono 122 tytuły z 61 wydawnictw. Jury w składzie: Marcin Czerwiński, Janusz Górski, Grażyna Lange, Anita Wincencjusz-Patyna (przewodnicząca) i Karolina Maria Wiśniewska postanowiło nagrodzić poniższe tytuły. Ogłoszenie zwycięskich książek miało miejsce 2 grudnia podczas gali odbywającej się w ramach 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek.

Nagroda Edytorska Pióro Fredy

„Eryka i Jan Drostowie. Mistrzowie szkła ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu”, Barbara Banaś, projekt graficzny Joanny Jopkiewicz, Muzeum Narodowe we Wrocławiu

Uzasadnienie: za umiejętną współczesną interpretację graficzną i typograficzną nawiązującą do epoki, w której tworzyli Drostowie.

Nagroda Edytorska Dobre Strony

„O, choroba”, tekst Boguś Janiszewski, ilustracje Max Skorwider, Wydawnictwo Agora dla Dzieci

Uzasadnienie: za dynamicznie skonstruowany i z werwą narysowany album komiksowy, za na zmianę barwny i czarno-biały świat, w którym pojawiają się charakterni bohaterowie i wartka akcja niosąca opowieść na ważny i poważny temat choroby nowotworowej dzieci.

Oba zwycięskie wydawnictwa otrzymują po 20 tys. zł, które – zgodnie z regulaminem nagród – zostaną przeznaczone na wydanie kolejnej książki, a także pamiątkowe statuetki wykonane przez wrocławskie artystki, Agnieszkę Leśniak-Banasiak oraz Agatę Ilonę Brożek.

Fundatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry i Nagrody Edytorskie Dobre Strony jest Fundacja KGHM Polska Miedź. Okolicznościowe pióra z pamiątkowym grawerem ufundowała firma Nova Pióra Polskie.

Organizatorem Nagrody Edytorskiej Pióro Fredry, Nagrody Edytorskiej Dobre Strony oraz 29. Wrocławskich Targów Dobrych Książek jest Wrocławski Dom Literatury.