Aktualności

„Nowe życie”. Dionisios Sturis we Wrocławskim Domu Literatury

23.06.2022

Lato to idealny czas na czytanie reportaży, dlatego sezon wakacyjny rozpoczynamy spotkaniem z pisarzem i dziennikarzem Dionisiosem Sturisem i jego głośną książką „Nowe życie. Jak Polacy pomogli uchodźcom z Grecji” opowiadającą o losach greckich i macedońskich uchodźców, którzy uciekli po drugiej wojnie światowej do Polski. Książka właśnie doczekała się nowej edycji w Wydawnictwie Poznańskim – wzbogaconej o kolejne rozdziały i nowe historie.
Z tej okazji z autorem we Wrocławskim Domu Literatury porozmawia literaturoznawczyni Urszula Glensk.

📌 Czas: poniedziałek 4 lipca, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro)
📌 Wstęp wolny

Jeśli w Prozie 4 lipca nie będziecie mogli się pojawić, zapraszamy do oglądania spotkania online na kanałach facebookowych Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Wydawnictwa Poznańskiego

O książce:
Po drugiej wojnie światowej w Polsce znalazła się liczna grupa greckich i macedońskich uchodźców, którzy uciekli z ojczyzny przed wojną domową. Docierali do Polski statkami, pociągami i w bydlęcych wagonach – dorośli i dzieci oraz ranni partyzanci. Wśród przybyszów byli też dziadkowie i ojciec Dionisiosa Sturisa, reportera, który sześćdziesiąt lat później podjął próbę znalezienia odpowiedzi na pytanie o to, jak przyjęła ich komunistyczna Polska. Grecy szybko się w niej zadomowili, ich społeczności powstawały w wielu miastach, także w podkarpackim Krościenku, gdzie Grecy założyli swoją spółdzielnię rolniczą. Nazwali ją „Nowe Życie”.
Potomkowie tamtych uchodźców żyją z nami do dziś. Jednak to wciąż nieznany epizod naszej powojennej historii. „Nowe życie” to czuła próba odtworzenia tamtej księgi ludzkich losów, teraz, pięć lat po pierwszym wydaniu, bogatsza o kolejne rozdziały i nowe historie, budujące nieoczekiwane połączenia między uchodźcami z końca lat czterdziestych a tymi, którzy pojawiają się u naszych granic dzisiaj, kiedy na świecie toczą się nowe wojny.O autorze:
Dionisios Sturis – nagradzany dziennikarz, pisarz, podcaster. Przez wiele lat pracował w radiu TOK FM. Współpracował jako reporter z „Dużym Formatem” i „Polityką”. Autor książek: „Grecja. Gorzkie pomarańcze”, „Gdziekolwiek mnie rzucisz”, „Nowe życie. Jak Polacy pomagali uchodźcom z Grecji” oraz „Głosy. Co się zdarzyło na wyspie Jersey”.O prowadzącej:
Urszula Glensk – literaturoznawczyni i krytyczka literacka, profesor Uniwersytetu Wrocławskiego. Opublikowała kilkadziesiąt artykułów, m.in. w „Pracach Literackich”, „Znaczeniach”, „Nowych Książkach” i w serii „Colloquia Anthropologica et Communicativa”. Jest autorką m.in. książek „Proza wyzwolonej generacji 1989-1999”, zbioru „Trzy szkice o przewartościowaniach w kulturze”, a także biografii „Hirszfeldowie Zrozumieć krew”, za którą w 2019 roku była nominowana do Nagrody Literackiej Nike.