Zmiany w środowisku wywołane przez ludzi postępują błyskawicznie, a ich konsekwencje już teraz zaczynają być tragiczne w skutkach, tak dla nas, jak i dla całych ekosystemów. Mimo tego światowi liderzy nie robią w zasadzie nic, by zapobiec nadciągającej katastrofie. Co w takiej sytuacji może literatura i osoby ją tworzące? Między innymi o tym porozmawiamy w poniedziałek 28 września z Julią Fiedorczuk i Filipem Springerem, pisarką i reportażystą doskonale znanymi z ich zaangażowania w kwestie środowiskowe.
Oblicza katastrofy to cykl spotkań i lekcji dla młodzieży wokół najbardziej palących problemów związanych z kryzysem czy wręcz katastrofą ekologiczną, której świadkami są mieszkanki i mieszkańcy już praktycznie wszystkich regionów naszej planety, i z efektami której musi zmierzyć się praktycznie każda i każdy z nas. Do dyskusji na te tematy zaprosimy ludzi pióra: osoby piszące poezję, reportaże, powieści i wszystkie te gatunki, które wymykają się gatunkowej klasyfikacji. Tym co wszystkie te osoby będzie łączyć, to zaangażowanie – niekiedy nie tylko pisarskie – w działania na rzecz ratowania naszej planety.
W spotkaniu inaugurującym cykl zastanowimy się, czy literatura coś jeszcze może w tej materii zdziałać. Rozmowę moderować będzie Magdalena Kicińska, poetka, redaktorka naczelna Pismo.
Czas: poniedziałek 28 września, godz. 19.00
Miejsce: PROZA klub Wrocławskiego Domu Literatury.
Z uwagi na pandemiczne obostrzenia możemy wpuścić na spotkanie 40 osób. Ale bez obaw, spotkanie będzie transmitowane online na fanpejdżu Wrocławskiego Domu Literatury. Zapis spotkania pojawi się dnia następnego na kanale YouTube WDL oraz w formie podcastu (Radio Proza m.in. na Spotify czy Apple Podcasts).
Organizatorami cyklu jest Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury UNESCO.
Honorowy patronat nad cyklem objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Patroni medialni: Pismo, Gazeta Wyborcza, Wroclaw [Wroclove] i Radio TOK FM
O gościach:
Julia Fiedorczuk – pisarka, poetka, tłumaczka, krytyczka literacka, laureatka Nagroda im. Wisławy Szymborskiej 2018 za tom „Psalmy”, w tym samym roku nominowana do Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius. W 2016 dostała nominację do Nagrody Literackiej Nike za powieść „Nieważkość”. W 2020 ukazała się jej najnowsza powieść „Pod słońcem”. Pracuje na Uniwersytecie Warszawskim.
Filip Springer – reporter, fotograf. Autor książek reporterskich poświęconych m.in. architekturze i przestrzeni oraz reporterskiego cyklu „Podróż do przyszłości”, który ukazał się w „Piśmie”. Współtwórca projektu dokumentalnego „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”. Współpracuje z InstytutR. W 2019 roku ukazała się jego najnowsza książka „Dwunaste. Nie myśl, że uciekniesz”.Magdalena Kicińska – redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii” i wiceprezeska Fundacji Pismo. Reporterka i laureatka Grand Press 2017 w kategorii „wywiad”. Autorka książek: „Pani Stefa”, „Środki transportu”, współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz ’43. Losy”.