Aktualności

Oblicza katastrofy #2 Kardaś i Sabela

23.10.2020

Co dzieje się z naszą planetą, gdy w niektórych jej miejscach zaczyna brakować wody? Jak zmieniają się ekosystemy i co z zamieszkującą takie rejony ludnością? Jak zatrzymać ten proces? Między innymi tych zagadnień dotyczyć będzie druga dyskusja w ramach cyklu Oblicza katastrofy: gdy brakuje wody, na którą zapraszamy już w najbliższy poniedziałek 26 października na fanpejdże Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO. Start o godz. 19.00.

Do rozmowy zaprosiliśmy Aleksandrę Kardaś, fizyczkę atmosfery na Uniwersytecie Warszawskim, autorkę „Książki o wodzie” i współtwórczynię portalu naukaoklimacie.pl, oraz Bartka Sabelę, reportażystę, fotografa, autora takich książek jak „Wszystkie ziarna piasku” czy „Afronauci. Z Zambii na księżyc”. Rozmowę poprowadzi Karolina Bieniek.

Organizatorami cyklu Oblicza katastrofy są Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury UNESCO. Honorowy patronat nad cyklem objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.
Patroni medialni: „Pismo. Magazyn opinii”, „Gazeta Wyborcza” i Radio TOK FM.

O gościach:
Aleksandra Kardaś – dr nauk fizycznych, fizyczka atmosfery, popularyzatorką nauki i autorką „Książki o wodzie”. Współtworzy stronę „Nauka o klimacie” i jest współautorką podręcznika o tym samym tytule. Od wielu lat dzieli się z publicznością wiedzą na temat klimatu i zjawisk zachodzących w atmosferze w ramach wykładów, festiwali nauki i kursów internetowych. W tym roku została członkinią Zespołu doradczego do spraw kryzysu klimatycznego przy Prezesie Polskiej Akademii Nauk.

Bartek Sabela – reporter, fotograf, autor książek. Jako pisarz debiutował w 2013 roku książką „Może (morze) wróci”. Opowieść o Uzbekistanie i ginącym Morzu Aralskim została nagrodzona Bursztynowym Motylem oraz Nagroda Magellana. Obecnie związany jest z wydawnictwem Czarne, gdzie w październiku 2015 roku ukazała się jego druga książka „Wszystkie Ziarna Piasku”. Reportaż z terenów Sahary Zachodniej, ostatniej afrykańskiej kolonii został nagrodzony przez fundacje Afryka Inaczej Afrykasem 2015 i nominowany do nagrody Newsweeka im. Teresy Torańskiej. W kwietniu 2017 ukazała się jego trzecia książka „Afronauci” – reportaż o pewnym Zambijczyku, który pięćdziesiąt lat temu, miał marzenie by zostać pierwszym człowiekiem na Księżycu. Sabela pisał tez reportaże z Demokratycznej Republiki Konga, z Kenii oraz Polski. Współpracuje z „Magazynem Kontynenty”, „Podróże”, „Dużym Formatem”, pisuje też dla „Pisma. Magazynu opinii”.

Karolina Bieniek – dr nauk społecznych, specjalistka w zakresie polityki zagranicznej, w tym polityki kulturalnej, animatorka kultury, trenerka. Prowadziła kilkadziesiąt projektów kulturalno-społecznych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Autorka szeregu artykułów naukowych publikowanych w kraju i za granicą. Koordynowała takie projekty, jak: Stanisław Dróżdż: Ścieżki tekstu, Książki dla Gwinei, Przegląd Sztuki SURVIVAL, Mieszkanie Gepperta. Absolwentka międzynarodowego programu dla menadżerów kultury “TANDEM”. Laureatka m.in. konkursu “30 Kreatywnych Wrocławian 2017”. Zaangażowana w inicjatywę „Kultura dla klimatu”, której celem jest stworzenie przestrzeni dla intelektualnej i artystycznej wymiany na temat roli kultury w przeciwdziałaniu katastrofie klimatycznej.