Temat smogu w debacie publicznej wraca niczym bumerang jesienią każdego roku, gdy tylko w Polsce rozpoczyna się sezon grzewczy. Ale zanieczyszczenie powietrza to nie tylko niska emisja (czyli dymiące domowe piece), ale także przemysł, transport, wreszcie archaiczny sektor energetyczny, który plasuje nasz kraj na niechlubnej pozycji jednego z największych trucicieli Europy.
Podczas piątego już spotkania w ramach cyklu Oblicza katastrofy weźmiemy na warsztat właśnie złożony temat smogu, przyjrzymy mu się od strony reporterskiej oraz naukowej i postaramy się odpowiedzieć na kilka fundamentalnych pytań, jak chociażby na te, czy w Polsce jesteśmy w stanie ze smogiem sobie poradzić, a jeśli tak, jakie działania powinny zostać podjęte.Tradycyjnie punktem wyjścia do dyskusji będzie książka. Tym razem zaczniemy od publikacji „SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?” Jakuba Chełmińskiego (Wydawnictwo Poznańskie). Poza autorem w Klubie Proza pojawi się prof. Jerzy Zwoździak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, specjalista ds. smogu, który m.in. pracuje przy projektach mających pomóc miastu Wrocław w walce ze smogiem. Rozmowę moderować będzie Arkadiusz Wierzba z Fundacji Ekorozwoju, gdzie pracuje jako edukator przy projektach związanych m.in. z problematyką zmian klimatu.
Czas: wtorek 27 kwietnia, godz. 19.00
Gdzie będzie można śledzić rozmowę: między innymi na FB WDL i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO oraz na stronie Wydawnictwa Poznańskiego
Czym są Oblicza katastrofy?
Cykl spotkań wokół książek związanych z katastrofą ekologiczną. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Zaproszeni pisarze, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze środowiska rozmawiają m.in. na temat wyczerpujących się zasobów wody pitnej i konfliktów o wodę, kryzysu migracyjnego, zawłaszczania ziemi, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji czy wykluczenia społecznego i komunikacyjnego.
Cykl Oblicza katastrofy honorowym patronatem objął Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.Ponadto partnerami cyklu są: „Pismo. Magazyn opinii”, „Gazeta Wyborcza”, Radio TOK FM i wroclaw.pl
Kwietniowe Oblicza katastrofy odbywają się we współpracy z Projektem „C-Change Kultura i sztuka w walce ze zmianami klimatu w miastach”, który jest realizowany w ramach programu Operacyjnego URBACT III i finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
O książce „SMOG. Diesle, kopciuchy, kominy, czyli dlaczego w Polsce nie da się oddychać?”:
Jakub Chełmiński, dziennikarz stołecznej gazety, odwiedza wielkie aglomeracje, miasta oraz wsie, by zobaczyć jak w praktyce wygląda problem smogu w Polsce i jakie są przyczyny zanieczyszczenia powietrza. Opisuje zaangażowanie mieszkańców i rozmawia z działaczami, którzy niejednokrotnie walczą nie tylko ze smogiem, lecz również z urzędowymi procedurami. Rewiduje fakty i mity narosłe wokół smogu: czy paląc drewnem w piecu też możemy przyczyniać się do jego powstawania? Co bardziej truje środowisko: diesel czy benzyna? Dlaczego wiele maseczek antysmogowych jest nieskutecznych? Czy wdychając zanieczyszczone powietrze będziemy żyć rok krócej? Jak działają tabletki antysmogowe? I czy Kraków ma najgorsze powietrze ze wszystkich miast w Polsce?