Aktualności

Oblicza katastrofy #7 Transformacja energetyczna. Kogo słuchać?

11.02.2022

Zastanawialiście się kiedyś, jak to właściwie jest z tą produkcją energii? Bo przyglądając się debacie publicznej na ten temat, można niekiedy nabawić się rozdwojenia jaźni. My w Polsce węgiel nazywamy „czarnym złotem”, przynajmniej tak robią rządzący, twierdząc, że starczy nam go na blisko 100 lat (jednocześnie importują go zza granicy, gdyż ten wydobywany w Polsce bywa za drogi). Zupełnie inaczej na tę sprawę zapatrują się naukowcy, ale jakoś naukowców nigdy przesadnie u nas nie słuchano. Zresztą, czy tylko u nas? Na świecie jest podobnie, debata wokół paliw kopalnianych co rusz wzbogacana jest o nowe wątki, a niekiedy kwestią ważniejszą od skutków wydobywania i spalania ropy oraz powiązanego z tym podnoszenia się temperatur, jest to, że Greta Thunberg zachowała się jak przerażona nastolatka, roniąc łzy podczas wystąpienia.

I między innymi właśnie o tym (tzn. nie o łzach Grety Thunberg, a o debacie wokół klimatu i paliw kopalnianych) traktuje „Nowa wojna klimatyczna” Michaela E. Manna, książka, która w Polsce ukazała się z końcem 2021 nakładem Wydawnictwa Dolnośląskiego. Mann to klimatolog, jeden z autorów znanego wykresu dotyczącego rekonstrukcji temperatury na powierzchni Ziemi, który tym razem pochyla się nad tym, jak prowadzona i wielokrotnie manipulowana jest debata wokół katastrofy klimatycznej. Z uwagi na charakter książki postanowiliśmy tym razem zaprosić do dyskusji osoby, które nie tylko zawodowo zajmują się tematem klimatu, energii i jej produkcji, ale też znają od podszewki media. Są to:

📚 Robert Tomaszewski – pracownik Polityki Insight, gdzie odpowiada za sektor energetyczny i paliwowy, jest głównym autorem serwisu PI Energy. Ukończył stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Warszawskim i podyplomowe studia z funkcjonowania rynku energii w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Stypendysta Northeastern Illinois University w Chicago oraz Radboud University Nijmegen. Prowadzi podcast „PI Klimat i energia”.

📚 Jakub Wiech – absolwent prawa na Uniwersytecie Warszawskim, dziennikarz, komentator.  Ukończył Szkołę Prawa Amerykańskiego organizowaną przez Uniwersytet Florydy. Zastępca redaktora naczelnego serwisu Energetyka24.com. Autor m.in. książek „Energiewende. Nowe niemieckie imperium” czy „Globalne ocieplenie. Podręcznik dla Zielonej Prawicy”.

📚 Barbara Oksińska – absolwentka administracji na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej oraz podyplomowych studiów systemu finansowego i polityki monetarnej organizowanych przez INE PAN i NBP. Przez lata związana z „Rzeczpospolitą” i „Parkietem”, obecnie pracuje w Business Insider Polska. W pracy dziennikarskiej zajmuje się tematami przemysłu, biznesu i energii, zwłaszcza skupia się na zagadnieniach zielonej transformacji.

📌 Czas: środa 2 marca, godz. 19.00

📌 Miejsce:  Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)

📺 Spotkanie będzie transmitowane także online. Obejrzeć będzie je można na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 📺

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne obowiązuje limit miejsc. Zachęcamy do zgłaszania udziału, pisząc na maila: sekretariat@literatura.wroclaw.pl. W temacie prosimy wpisywać „Oblicza katastrofy”

Wstęp wolny

——————————————————————————————————————–

📌  O Obliczach katastrofy:

Cykl spotkań i dyskusji wokół najbardziej palących problemów związanych z katastrofą ekologiczną, w których punktem wyjścia do dyskusji zawsze są książki. Celem projektu jest poszerzanie wiedzy dotyczącej zmian klimatycznych i wpływu człowieka na środowisko, podnoszenie świadomości ekologicznej oraz podjęcie dyskusji na temat działań w zakresie ochrony środowiska i klimatu. Zaproszeni pisarze, publicyści, socjolodzy, aktywiści, eksperci i obserwatorzy zmian w obszarze środowiska rozmawiają m.in. na temat wyczerpujących się zasobów wody pitnej i konfliktów o wodę, kryzysu migracyjnego, zawłaszczania ziemi, energii i surowców, nadprodukcji, kryzysu żywnościowego i nadmiernej konsumpcji czy wykluczenia społecznego i komunikacyjnego.

📌 O książce „Nowa wojna klimatyczna. Jak ocalić naszą planetę?” Michaela E. Manna:

Michael E. Mann, klimatolog i uznany autorytet w tej dziedzinie, demaskuje niewygodną prawdę: koncerny paliw kopalnych, prowadząc kampanię dezinformacyjną, obarczyły nas wszystkich odpowiedzialnością za ratowanie Ziemi. Zobowiązują zwykłych ludzi do ekologicznych zachowań, a same nadal prowadzą szkodliwe dla środowiska interesy, zarabiając miliardy!

Mann nie poprzestaje na tej diagnozie, lecz pokazuje, jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji. Kreśli klarowny plan działania, identyfikując poszczególne zagrożenia: trucicieli przemysłowych, powiązanych z nimi finansowo polityków, fasadowe organizacje, a także celebrytów, którzy włączyli się w kampanię dezinformacyjną.