Aktualności

„Polszczyzna. 200 felietonów o języku” – spotkanie z prof. Janem Miodkiem

17.11.2022

Profesor Jan Miodek, ulubiony językoznawca Polek i Polaków, w październiku tego roku wydał swoją najnowszą książkę pt. „Polszczyzna. 200 felietonów o języku” (Wydawnictwo Znak). W zbiorze, który poprzedzony był wieloletnim researchem profesora, czytelniczki i czytelnicy znów odkryją wiele fascynujących zawiłości współczesnej polszczyzny. O poprawności i błędach językowych, słownictwie młodzieżowym i mechanizmach rządzących procesami komunikacji językowej porozmawia z autorem pisarka i publicystka Violetta Nowakowska.

📌 Czas: sobota 26 listopada, godz. 17.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, wrocławski Rynek)

Spotkanie będzie transmitowane także na Facebooku Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza oraz Wrocławia Miasta Literatury UNESCO

Wstęp wolny

📚 O książce:
O wyższości kartofla nad ziemniakiem, o tym, kim są milenialsi ze Zbawixa, i jak to w końcu jest z tymi psycholożkami. O kryzysie wołacza, odwrocie celownika i innych językowych rozkminach. Przede wszystkim zaś o stanie współczesnej polszczyzny i o tym, jak Profesor to wszystko ogarnia.

O gościu spotkania:
Jan Miodek – urodzony w 1946 r. w Tarnowskich Górach, profesor zwyczajny, dyrektor Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego w latach 1989–2016, doktor honoris causa Wileńskiego Uniwersytetu Pedagogicznego, Uniwersytetu Opolskiego i Uniwersytetu Rzeszowskiego, członek Rady Języka Polskiego od roku 1996. Od listopada roku 1968 do grudnia 2020 prowadził cotygodniową rubrykę Rzecz o języku we wrocławskim „Słowie Polskim” (późn. „Gazecie Wrocławskiej”). Znany z telewizyjnych programów Ojczyzna polszczyzna (1987–2007), Prof. Miodek odpowiada (1995–2009), Polska z Miodkiem (2015–2017) oraz Słownik polsko@polski (od roku 2009).