Projekty Unesco

Kierunek: wrocławskie księgarnie

Projekt prezentujący księgarnie kameralne i antykwariaty, które są niezwykle ważnym elementem w rozwoju miasta oraz jego mieszkanek i mieszkańców. Poprzez opisanie sieci istniejących na mapie Wrocławia księgarń, realizację kampanii społecznopromocyjnej i kolejne działania, projekt ma pokazać różnorodność niezależnego rynku księgarskiego we Wrocławiu oraz podkreślić rolę księgarń, które nie tylko gwarantują najlepszy dostęp do wartościowych pozycji literatury współczesnej, wiedzę z zakresu literatury, ale są też istotnymi dla lokalnych społeczności centrami wydarzeń kulturalnych i społecznych. 

Zapraszamy do skorzystania z mapy wrocławskich księgarń kameralnych, która dostępna jest pod tym linkiem.

Zachęcamy Państwa do wysłuchania podcastu poświęconego tematyce księgarń kameralnych, w którym Marta Kiewel oraz Waldek Mazur rozmawiali z Karolem Pęcherzem, współzałożycielem, możliwe, że najbardziej rozpoznawalnej wrocławskiej księgarni Tajne Komplety, która jest nie tylko punktem handlowym, ale też tętniącym życiem miejscem wydarzeń kulturalnych, oraz z Beatą Czajkowską z Fundacji Miasto Literatury, która od kilku lat inicjuje i koordynuje w Krakowie projekty mające na celu wsparcie sektora kameralnych księgarń.

A oto spoty, w których wspólnie m.in. z Krystyną Czubówną, Anną Dziewit-Meller, Lechem Janerką, Karoliną Korwin-Piotrowską, Wojciechem Bonowiczem i Martą Dymek zachęcamy do odwiedzania księgarni kameralnych!

Poniżej udostępniamy materiały wideo przybliżające niektóre z wrocławskich księgarń kameralnych:

Antykwariat Naukowy

Księgarnia Podróżnika

Księgarnia Tajne Komplety

Księgarnia hiszpańska ELITE

Księgarnia TuCzyTam

Antykwariat Szarlatan

Księgarnia „Pod Arkadami”

Cocofli

Antykwariat im. A. Jaworskiego

Księgarnia „Kwant”

Księgarnia pod Arkadami

Księgarnia Muzeum Architektury

Księgarnia Yatta

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących
z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych”