Projekty

Ogólnopolski konkurs im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką

Poczynając od 2019 roku Wrocławski Dom Literatury wspólnie z Festiwalem Góry Literatury (od 2021 organizowanym przez Fundację Olgi Tokarczuk) co roku ogłasza nabór w Ogólnopolskim konkursie im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. Celem konkursu jest promocja i wsparcie działalności na polu krytyki literackiej, ze szczególnym uwzględnieniem prac poświęconych twórczości pisarzy tworzących w języku polskim.

Patronem konkursu na recenzję literacką jest Tymoteusz Karpowicz, poeta, prozaik, dramaturg i tłumacz, uważany za jednego z czołowych twórców poezji lingwistycznej. Karpowicz był niezwykle ważną postacią na wrocławskiej scenie literackiej, a jego twórczość eseistyczna, będąca swoistą wędrówką po różnorodnych światach literackich, do dziś stanowi ważny przewodnik dla osób zainteresowanych krytyką literacką.

Edycja 2021

Oto wytyczne trzeciej edycji Ogólnopolskiego konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką:

➡ recenzje będące przedmiotem konkursu powinny dotyczyć książek opublikowanych w 2016 roku lub później

➡ recenzje dotyczyć mogą tylko jednej publikacji

➡ objętość tekstu nie może przekroczyć 6000 znaków ze spacjami

➡ zgłaszane recenzje nie mogą być wcześniej ogłoszone drukiem ani publikowane na stronach internetowych lub w mediach społecznościowych

➡ termin nadsyłania recenzji mija 4 maja 2021 roku

➡ w konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku od 18 do 33 lat (czyli osoby, które do 4 maja 2021 nie ukończyły 33 roku życia)

➡ prace należy za pomocą formularza zgłoszeniowego dostępnego TUTAJ

Finaliści zostaną zaproszeni na Festiwal Góry Literatury, gdzie dowiemy się, kto zdobędzie nagrody i wyróżnienia. Zgłoszone prace oceni jury w składzie: Kinga Dunin, Grzegorz Gauden, Karol Maliszewski, Wojciech Orliński, Magdalena Rabizo-Birek i Kazimiera Szczuka.

Na laureatów konkursu czekają nagrody pieniężne:

➡ 1 miejsce: 3000 zł brutto

➡ 2 miejsce: 1500 zł brutto

➡ 3 miejsce: 500 zł brutto

Autorzy prac wyróżnionych mogą liczyć na nagrody rzeczowe. Dodatkowo autorka lub autor najlepszej recenzji będzie miał możliwość publikacji tekstu na łamach „Książek. Magazynu do czytania”, najpopularniejszego literackiego pisma ukazującego się na polskim rynku wydawniczym.


Ogłoszenie wyników w II edycji Ogólnopolskiego konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką: https://fb.watch/3YGKp8yUqt/