Aktualności

Konkurs „Proza nieobca”

09.06.2021

Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy zapraszają wszystkich piszących do udziału w konkursie na powieść bądź zbiór opowiadań. Nagrodą jest wydanie książki w serii „Proza nieobca” Wydawnictwa Warstwy.

Konkurs skierowany jest do wszystkich autorek i autorów prozy, zarówno debiutujących, jak i tych, którzy mają już w swoim dorobku publikacje książkowe. Nie narzucamy tematyki, nie stawiamy ograniczeń gatunkowych, przygotowaliśmy za to kilka wytycznych:

  • zgłaszać można powieści / zbiory opowiadań wcześniej niepublikowane
  • nadesłane teksty muszą być dłuższe niż 280 000 znaków ze spacjami
  • akcja powieści / opowiadań musi być powiązana z Wrocławiem
  • akcja powieści / opowiadań musi toczyć się w znacznej części po 1945 roku.

Termin nadsyłania prac mija 31 grudnia 2021. Prosimy o wysyłanie tekstów zgłoszeniowych wyłącznie za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, zamieszczonego pod tym linkiem:

http://bit.ly/formularz_Proza_Nieobca

Regulamin konkursu znajduje się tutaj: http://bit.ly/regulamin_Proza_Nieobca

Laureatkę bądź laureata, których poznamy do 4 kwietnia 2022 roku, wskaże jury w składzie:

– Irek Grin – dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury oraz Fundacji Olgi Tokarczuk, redaktor naczelny Wydawnictwa Warstwy. Menadżer kultury, organizator i pomysłodawca festiwali literackich, kurator programu literackiego Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 oraz koordynator Światowej Stolicy Książki UNESCO Wrocław 2016.

– Paweł Mackiewicz (1980) – dr hab., prof. Uniwersytetu Wrocławskiego, autor książek: „Pisane osobno. O poezji polskiej lat pierwszych” (2010), „W kraju pełnym tematów. Kazimierz Wyka jako krytyk poezji” (2012), „Małe i mniejsze. Notatki o najnowszej poezji i krytyce” (2013), „Sequel. O poezji Marcina Sendeckiego” (2015), „Spór o realizm. 1945–1948” (2020); opracował tomy Kazimierza Wyki: „Tylnym pomostem. Felietony zebrane” (2014) oraz „Wybór pism” (seria „Biblioteka Narodowa” 2019), a także kilka wyborów poezji, m. in. Marcin Sendeckiego „Pamiątka z celulozy. Wybór wierszy” (2014). Mieszka w Legnicy.

–Justyna Sobolewska (1972) – krytyczka literacka, pisarka i dziennikarka związana z tygodnikiem „Polityka”. Autorka zbioru esejów „Książka o czytaniu”, wyboru opowiadań Kornela Filipowicza „Moja kochana, dumna prowincja” i biografii pisarza „Miron, Ilia, Kornel. Opowieść biograficzna o Kornelu Filipowiczu”. Laureatka PIK-owego Lauru przyznawanego przez Polską Izbę Książki za popularyzację czytelnictwa w kategorii mediów drukowanych. Zasiada w jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, w kapitule Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza i Nagrody Literackiej m.st. Warszawy.

– Agnieszka Wolny-Hamkało (1979) – poetka, prozaiczka i dramatopisarka. Opublikowała cztery powieści (w tym w 2019 „Lato Adeli”), dziesięć książek poetyckich (najnowszy to wydany w 2021 roku tom „Raster Lichtensteina”) oraz cztery książki dla dzieci (najnowsza to „Gdzie jest noc” z 2019). Jest autorką kilku sztuk teatralnych wystawianych m.in. w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Teatrze Muzycznym Capitol i Instytucie Grotowskiego. Kuratorka literacka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Mieszka we Wrocławiu.

O serii „Proza nieobca”:

„Proza nieobca” to seria prozatorska Wydawnictwa Warstwy, której założeniem jest prezentowanie literatury współczesnej, krytycznej, nieszablonowej i propagującej refleksję nad stanem Polski i Europy. W skład serii wchodzą książki polskie i zagraniczne, debiuty, jak i książki uznanych autorów. Do tej pory w ramach serii ukazały się powieści „Tak blisko” Wiesława Waszkiewicza i „Saga lwowska” oraz „Magnetym” Petro Jacenki, „Cerebro” Andrija Bondara, „Wdech i wydech” Dominiki Horodeckiej (nominowana do Nagrody Gdynia 2020) oraz „Dom dla Doma” Wiktorii Ameliny.