SLAMOVISION
Slamovision. Międzynarodowy Slam Poetycki to ogólnoświatowy konkurs słowa mówionego organizowany przez Miasta Literatury UNESCO, którego zasięg geograficzny wykracza poza granice Europy.
Slamovision. Międzynarodowy Slam Poetycki to ogólnoświatowy konkurs słowa mówionego organizowany przez Miasta Literatury UNESCO, którego zasięg geograficzny wykracza poza granice Europy.
„Bliżej kultury” to całoroczny projekt obejmujący atrakcyjną, różnorodną i włączającą ofertę kulturalną, na którą składają się: spotkania literackie z pisarkami i pisarzami, pokazy filmowe wraz z dyskusjami po seansach oraz czytania sensoryczne literatury współczesnej w wykonaniu aktorek i aktorów.
Nieregularnie, ale cyklicznie, Wrocławski Dom Literatury i Kino Nowe Horyzonty zapraszają na wydarzenia. Dom w Kinie to pokazy filmowe, których wspólnym mianownikiem jest literatura. Projekcjom towarzyszą rozmowy z zaproszonymi gośćmi – pisarkami, pisarzami, badaczami, badaczkami, ekspertkami i ekspertami od książek.
Wrocławski Dom Literatury uruchamia nowy program rezydencji literackich skierowany do pisarek i pisarzy oraz tłumaczek i tłumaczy literatury.
Wrocławski Dom Literatury należy do inicjatywy „Czytająca Polska” – nieformalnej koalicji osób, instytucji i firm, które łączy świadomość, że przyszłość Polski zależy od tego, na ile uda się nam podnieść poziom czytelnictwa. Zapraszamy do współpracy osoby, firmy i instytucje.
„Żydzi. Polska. Autobiografia” to cykl dyskusji poświęconych żydowskiej literaturze wspomnieniowej z ziem polskich. Kuratorką projektu jest Joanna Degler, a partnerami Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydawnictwo PWN i Muzeum Historii Żydów POLIN.
W 2022 obchodzimy dwusetną rocznicę pierwszego wydania Poezyj Adama Mickiewicza, z którego pochodzi słynny zbiór Ballady i romanse. Data ta uznawana jest za początek epoki Romantyzmu w Polsce – a zawarte w zbiorze utwory, jak choćby Świtezianka czy Powrót taty do dziś należą do najbardziej rozpoznawalnych rodzimych tekstów poetyckich.
A fund to help Ukrainian writers, translators and other people of the book. Organized by Wrocław UNESCO City of Literature and former WBC, in cooperation with Sharjah UNESCO World Book Capital. The project ended in 2022.
Over one million Ukrainian children arrived in Poland since the war broke out. Taken from homes and families, schools and friends, they desperately need our support. In Wrocław Literature House we know well that children are attached to rituals, especially reading. So we want to give them back the books they know and love. Help us to do that!
Konkurs dla uczniów i uczennic szkół podstawowych na krótką formę literacką dotyczącą klimatu oraz zmian, wyzwań i zagrożeń z nim związanych.
Konkurs dla uczniów i uczennic szkół średnich na krótką formę literacką dotyczącą klimatu oraz zmian, wyzwań i zagrożeń z nim związanych.
Wrocławski Dom Literatury od 2018 roku wraz z czeskimi partnerami zaprasza do udziału w programie rezydencyjnym w Klasztorze w Borumovie. Zgłoszenia przyjmowane są od pisarek i pisarzy uprawiających wszystkie gatunki literackie, ilustratorów książek, autorów książek artystycznych i komiksów.
Wrocławski Dom Literatury i Wydawnictwo Warstwy zapraszają wszystkich piszących do udziału w konkursie na powieść bądź zbiór opowiadań.
Miesięczne rezydencje w krakowskim mieszkaniu Wisławy Szymborskiej organizowane w ramach programu rezydencji literackich Wrocławia Miasta Literatury UNESCO we współpracy z Fundacją Wisławy Szymborskiej.
Wrocławski Program Wydawniczy – ścieżka dla autorów to projekt organizowany przez Strefę Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury od maja 2020 roku, by wesprzeć lokalne środowisko literackie w niezwykle trudnym czasie pandemii.
W marcu 2021 wystartował program „Rezydencje Miast Literatury UNESCO – Kraków i Wrocław”. Projekt powstał z myślą o twórczyniach i twórcach literatury związanych z dwoma polskimi Miastami Literatury UNESCO, którzy stawiają pierwsze kroki na pisarskiej drodze.
Patronem konkursu na recenzję literacką jest Tymoteusz Karpowicz, poeta, prozaik, dramaturg i tłumacz, uważany za jednego z czołowych twórców poezji lingwistycznej.
Celem projektu jest przybliżenie wybranych polskich autorek i autorów tworzących w ostatnim stuleciu mieszkankom i mieszkańcom Polski, którzy pochodzą z innych krajów i kultur.
Celem projektu jest przybliżenie wybranych polskich autorek i autorów tworzących w ostatnim stuleciu mieszkankom i mieszkańcom Polski, którzy pochodzą z innych krajów i kultur.
Fundacja Olgi Tokarczuk we współpracy z Wrocławskim Domem Literatury i Miastem Wrocławiem przygotowała program edukacyjny dla szkół, zatytułowany „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”
Projekt ma za zadanie ułatwić seniorom świadome uczestnictwo w wydarzeniach kulturalnych organizowanych w sieci
Projekt prezentujący księgarnie kameralne i antykwariaty, które są niezwykle ważnym elementem w rozwoju miasta oraz jego mieszkanek i mieszkańców
Cykl spotkań i dyskusji wokół najbardziej palących problemów związanych z katastrofą ekologiczną, w których punktem wyjścia do dyskusji zawsze są książki.
Projekt adresowany do mieszkanek i mieszkańców Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem uczennic i uczniów dolnośląskich szkół średnich. Jego celem jest zainicjowanie szerszej dyskusji na temat gatunków literackich
Bookowisko, czyli wyprzedaż domowej literatury, odbywa się od początku działalności Wrocławskiego Domu Literatury (2016) i wciąż cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców Wrocławia.
Autorski cykl spotkań Irka Grina, dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, odbywających się w Klubie Proza od 2017 roku.