Aktualności

Przegląd literacki: lipiec 2021

02.07.2021

Co jest lepsze niż jeden Nobel? Oczywiście dwa Noble. Wiedziała o tym Maria Skłodowska-Curie, my też to zrozumieliśmy, dlatego postanowiliśmy zorganizować we Wrocławiu spotkanie z udziałem dwóch laureatek literackiej nagrody Nobla! Żart może nieco w stylu Karola Strasburgera, ale jakoś trzeba spuścić powietrze z balonu, który rozdymał się do rozmiarów przepotężnych. Bo motywacje nam przyświecające były oczywiście inne, ale fakt faktem, w czwartek 15 lipca w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu będzie mieć miejsce dyskusja z udziałem Swietłany Aleksijewicz (białoruskiej pisarki i opozycjonistki, laureatki Nobla z 2015) oraz Olgi Tokarczuk (uhonorowanej Noblem za rok 2018). O czym będą panie rozmawiać, co zrobić, by w spotkaniu móc wziąć udział oraz wszystkie inne informacje związane z tym wydarzeniem znajdziecie TUTAJ.

Od trzech lat w lipcu zaglądamy do Nowej Rudy i okolic, gdzie odbywa się Festiwal Góry Literatury. W tym roku nie będzie inaczej, a nasz wkład w program imprezy, której pomysłodawczynią jest Olga Tokarczuk, jeszcze się zwiększył. Tradycyjnie wręczymy nagrody w Konkursie im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką, tradycyjnie zaprosimy na wyjazdowe Salony Silesiusa (w tym roku aż dwa, do tego z udziałem trzech znakomitych poetek: Ewy Lipskiej, Małgorzaty Lebdy i Urszuli Zajączkowskiej), ale pamiętając też o Roku Tadeusza Różewicza, zapraszamy na pasmo „Wobec Różewicza”. Jego gospodarzem będzie Karol Maliszewski, który do rozmów o autorze „Kartoteki” zaprosił ósemkę poetek i poetów. Jak współcześni twórcy czytają Różewicza? O tym przekonać będzie się można w dniach 20-21 lipca. Opis wszystkich tych wydarzeń oraz cały program Festiwalu Góry Literatury znajdziecie tutaj: Festiwal Góry Literatury – festiwal (festiwalgoryliteratury.pl).

A co jeszcze robimy w lipcu, gdy akurat nie zapuszczamy się w Sudety? Na przykład szukamy pisarek i pisarzy oraz osób tworzących komiksy i ilustracje do książek, które zechciałyby się dać zamknąć na miesiąc w klasztorze. W Sudetach oczywiście. Do tego po czeskiej stronie granicy. Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią znowu rekrutujemy na rezydencje literackie w Klasztorze w Broumovie. Oferujemy ciszę i spokój – tak przydatne osobom tworzącym książki, oraz kieszonkowe wynoszące 2900 zł brutto, którego w Broumovie prawie nie sposób wydać. 😉  Nabór trwa do 14 lipca, po szczegóły odsyłamy TUTAJ.  

I na koniec pamiętajcie, że choć sezon wakacyjny najlepiej spędzać w miarę możliwości aktywnie na świeżym powietrzu, to my ciągle jesteśmy też dostępni online. Na naszym kanale na YouTubie w czerwcu pojawiło się aż 8 nowych filmów, dorzuciliśmy też 4 nowe odcinki podcastów na kanale Radio Proza, tak że jesteśmy na wyciągnięcie ręki! A poza tym nadrabiajcie czytelnicze zaległości (szczególnie polecamy długą listę książek nominowanych do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus) i koniecznie bądźcie z nami 15 lipca!  

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury