Aktualności

Przegląd literacki: październik 2020

01.10.2020

niezwykle intensywnym czasem we Wrocławskim Domu Literatury, ale październik 2020 przebija wszystko, co działo się u nas do tej pory. Jesień we Wrocławiu Mieście Literatury – bo tak nazwaliśmy ten maraton literacki – startuje 3 października konferencją prasową inaugurującą działalność Fundacji Olgi Tokarczuk. Ale po kolei.

Fundacja Olgi Tokarczuk, nasz strategiczny partner, po miesiącach przygotowań rusza z projektami, w organizacji których mamy przyjemność brać udział. Te wydarzenia, a także między innymi debaty noblowskie realizowane wspólnie z „Gazetą Wyborczą” czy koncert Marii Peszek połączony z czytaniami premierowych tekstów Olgi Tokarczuk (10 października!) to elementy tygodnia noblowskiego. W końcu rocznicę przyznania Nobla Oldze Tokarczuk obchodzić będziemy tylko raz, podobnie zresztą jak rocznicę przyjęcia Wrocławia do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO.

Tydzień noblowski płynnie przejdzie w Bruno Schulz. Festiwal, ten z kolei w Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius.  A skoro festiwale łączą siły, to nie może być zaskoczeniem, że dwie nasze nagrody – czyli Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius i Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus – także dokonają symbolicznego połączenia pod skrzydłami wspólnego patrona, barokowego pisarza Anioła Ślązaka czyli Angelusa Silesiusa.  Dzięki temu w sobotę 17 października, podczas jednej gali, wręczone zostaną jedne z najważniejszych w Polsce wyróżnień poetyckich i prozatorskich, nagrodzeni zostaną autorzy przekładów, a także, pierwszy raz w historii – wszyscy nominowani. Dnia następnego czekają nas spotkania z laureatami. Nie będzie to jednak finisz maratonu literackiego, ten dopiero 25 października, gdy kończyć się będzie Wrocławiu, marsz do księgarni!

Program Jesieni we Wrocławiu Mieście Literatury znajdziecie tutaj: PROGRAM. A pamiętając o covidowych ograniczeniach – mamy też coś dla odwiedzjących nas wirtualnie. Zaglądajcie tutaj, na nasze kanały na Facebooku, YouTube czy Spotify. Niemal wszystkie festiwalowe debaty i spotkania będziemy transmitować na żywo. Wprowadzimy literaturę do sieci na skalę dotąd niespotykaną! 😉

Bądźcie z nami!

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury