Stare ludowe porzekadło mówi, że „Czerwiec na maju zwykle się wzoruje, jego pluchy, pogody często naśladuje”. I my też w trochę się wzorujemy: w maju był Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, w czerwcu zaś we Wrocławskim Domu Literatury zagości Międzynarodowy Festiwal Kryminału. Startuje już w najbliższą środę, czyli 5 czerwca, i potrwa do niedzieli.
Od środy do piątku zapraszamy do Klubu Proza. Spotkania z autorkami i autorami rozpoczynają się codziennie o godzinie 16.00 a kończą w okolicach 21.30. Na scenie pojawią się m.in. Maciej Siembieda, Igor Brejdygant, Magda Stachula, Agata Romaniuk, Marek Stelar, Bartosz Szczygielski i Jędrzej Pasierski, Izabela Janiszewska, Wojciech Chmielarz czy Robert Małecki. Będą też autorki i autorzy, którzy akcję swoich książek osadzili na Dolnym Śląsku – Tomasz Duszyński, Mieczysław Gorzka, Sławek Gortych i Agnieszka Jeż. Lista zaproszonych pisarek i pisarzy jest oczywiście znacznie dłuższa – szczegóły można sprawdzić w programie festiwalu.
Festiwal Kryminału to nie tylko spotkania autorskie, ale również spora dawka wiedzy „okołokryminalnej”. Będzie można na przykład posłuchać Roberta Michniewicza – byłego oficera wywiadu – i zastanowić się razem z nim, czy można doświadczenia w służbach wykorzystywać w warsztacie pisarskim i gdzie przebiega granica ujawniania sekretów, której przekroczyć nie można. Psychiatra, biegły sądowy i autor poczytnych thrillerów, dr n. med. Maciej Klimarczyk spróbuje wyjaśnić, co to jest poczytalność i czy biegłego sądowego można oszukać. W nieco mniej poważnym tonie będzie zaś utrzymane spotkanie z autorami książek kryminalnych dla dzieci, którzy spróbują wyjaśnić, po co w ogóle dzieciakom zagadki detektywistyczne.
W sobotę zrobi się bardziej międzynarodowo – w końcu nazwa zobowiązuje. Przenosimy się do Starego Klasztoru, gdzie o godzinie 14.30 odbędzie się spotkanie z A.J. Finnem, a o 16.30 z Jeffery’m Deaverem – pisarzami, którzy na światowym rynku literatury gatunkowej mają status gwiazd.
Również w sobotę i również w Starym Klasztorze odbędzie się tradycyjne spotkanie z nominowanymi do Nagrody Wielkiego Kalibru. Z Mariuszem Czubajem, Tomaszem Duszyńskim, Grzegorzem Dziedzicem, Agnieszką Gracą, Juliuszem Machulskim, Anną Potyrą i Markiem Stelarem będzie rozmawiał Michał Nogaś.
Kto zdobędzie Nagrodę, dowiemy się podczas gali w sobotę wieczorem, a następnego dnia o 13.00 zapraszamy ponownie do Prozy na spotkanie z laureatami. Po spotkaniu zostańcie z nami, bo aż do wieczora będzie można słuchać rozmów z autorkami i autorami poczytnych powieści, kupić książki i zdobyć autografy.
Wstęp na spotkania w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału jest wolny, jedynie Gala wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru to wydarzenie zamknięte. Będzie jednak transmitowana online, więc wszyscy zainteresowani dowiedzą się, kto wygrał w dokładnie tym samym czasie. Pozostałe spotkania i wykłady również będą transmitowane. Zapraszamy na nasz profil na FB, gdzie możecie śledzić transmisje na żywo.
Po intensywnym tygodniu literatury gatunkowej zwolnimy nieco tempa, żeby zostawić wam i sobie trochę czasu na czytanie, bo przecież te wszystkie książki, o których mówi się na spotkaniach, same się nie przeczytają.
Przerwa na lekturę nie potrwa jednak zbyt długo, bo już 17 czerwca (o 19.00) zapraszamy do Klubu Proza na spotkanie z Jolantą Kowalską o jej książce „Tamta dekada”, poświęconej ostatniemu dziesięcioleciu XX wieku we wrocławskim Teatrze Polskim. Był to czas eksplozji talentów, artystycznego fermentu i gigantycznego sukcesu tej sceny. Dobrze, że ten okres został utrwalony. Na spotkaniu będzie można kupić książkę i zaopatrzyć ją w autograf. Wstęp wolny.
18 czerwca zapraszamy do Kina Nowe Horyzonty na pokaz nagrodzonego w Gdyni Złotymi Lwami filmu Agnieszki Smoczyńskiej „Silent twins”. Po seansie spotkanie z reżyserką i Dorotą Kołodziejczyk poprowadzi Piotr Czerkawski. To wydarzenie rozpoczyna cykl Bliżej kultury, który organizujemy razem z Fundacją Katarynka, Kinem Nowe Horyzonty i Fundacją Olgi Tokarczuk. Ideą tego cyklu jest przybliżanie kultury wszystkim, w tym osobom ze specjalnymi potrzebami, dlatego zapewnimy pętle indukcyjne, a film i spotkanie będą tłumaczone na PJM. Więcej o Bliżej Kultury już niebawem. Wstęp na seans i spotkanie jest darmowy, obowiązują jednak wejściówki.
Po wizycie w kinie wracamy do książek, bo już 20 czerwca rusza 3. edycja festiwalu księgarń i antykwariatów książkowych „Wrocławiu, wpadnij do księgarni”. Na to wydarzenie zapraszamy z całą mocą, bo a) księgarnie należą do naszych ulubionych miejsc na mapie każdego miasta, a Wrocławia szczególnie, b) zdecydowanie potrzebują naszego wsparcia i tłumów czytelników. Festiwal potrwa trzy dni, do 23 czerwca, a spotkania z autorkami i autorami będą odbywać się w kilku miejscach:
- Księgarnia Tajne Komplety, (Przejście Garncarskie 2)
- Księgarnia Hiszpańska (ul. Karola Szajnochy 5)
- Cocofli (Pawła Włodkowica 9)
- Antykwariat im. A. Jaworskiego (Kuźnicza 43/45)
- Antykwariat Naukowy (ul. Szewska 64)
- Księgarnia Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19a/21)
- Księgarnia Pod Arkadami (ul. Świdnicka 49)
- Book Truck. Mobilna Księgarnia Tajnych Kompletów
W ramach festiwalu zorganizujemy dwa spotkania z autorkami o książkach wydanych przez Wydawnictwo Warstwy.
20 czerwca o godzinie 19.00 zapraszamy do Cocofli na spotkanie z Karoliną Jaklewicz i jej najnowszą książką pt. „Luna”. „Luna” to opowieść, w której subtelna sztuka napotyka na swojej drodze przemoc, a pragnieniom bezpieczeństwa i intymności towarzyszą doniesienia z frontu walki o prawa człowieka.
Z kolei 21 czerwca o godzinie 18.00 będziemy na Was czekać w księgarni Tajne Komplety, a razem z nami czekać będzie Agata Ciastoń, autorka niezwykłej książki „Na środkowym pasie trawa była wysoka”. To będzie premierowe spotkanie poświęcone publikacji o… autostradzie. Osią tego eseju jest bowiem autostrada A4, która chociaż sama prosta, wije się przez historię i symbolizuje coraz to nowe idee, splatając się z losami jeżdżących nią i żyjących przy niej ludzi. Tekstowi towarzyszą duchologiczne zdjęcia, na których autostrada zamienia się w dzieło sztuki.
24 czerwca przeniesiemy się do Warszawy, w gościnne progi Nowego Teatru, gdzie odbędzie się premiera kolejnego najnowszego numeru wydawanego przez Wrocławski Dom Literatury „Notatnika Teatralnego”.
Niezależnie od wydarzeń w realu zapraszamy też do naszych przestrzeni wirtualnych, na przykład na nasz kanał na YT, gdzie można zobaczyć zapisy wideo spotkań, na przykład serii filmów z zakończonego niedawno Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius. Tych, którzy wolą tylko słuchać, powiedzmy na spacerze czy podczas jazdy, zachęcamy do włączenia Radia Proza, a wszystkich do obserwowania naszych profili na Facebooku – to najszybsze i najwygodniejsze źródło informacji o tym, co się dzieje we Wrocławskim Domu Literatury.