Maj w tym roku był zaskakująco chłodny, ale czerwiec nadrabia zaległości – robi się coraz cieplej, a zmierzch przychodzi coraz później. Do najdłuższego dnia w roku zostało już tylko kilka dni, a uczniowie i uczennice niecierpliwie odliczają czas do zakończenia roku szkolnego. Nadchodzące lato coraz wyraźniej widać także w miejskim krajobrazie – szczególnie w okolicach Rynku, gdzie rośnie ruch turystyczny, pojawia się coraz więcej ogródków i plenerowych wydarzeń. W powietrzu unosi się zapach beztroski i zapowiedź odpoczynku. We Wrocławskim Domu Literatury czerwiec to czas spokojniejszy, ale z pewnością nie pusty. Po majowych festiwalach i licznych wydarzeniach wciąż mamy siłę i ochotę do działania. W tym miesiącu postawiliśmy na różnorodność – obok rozmów o literaturze zapraszamy na warsztaty dla najmłodszych oraz Bookowisko, jedno z naszych kultowych, co roku powracających wydarzeń. Czerwiec to świetny moment, by nas odwiedzić – poniżej znajdziecie kilka powodów, dlaczego warto.
Na 9 czerwca zaplanowaliśmy spotkanie ze znakomitym pisarzem i felietonistą Krzysztofem Vargą w ramach trzeciej w tym roku odsłony Salonu „Notatnika Literackiego”. Pretekstem do spotkania z autorem będzie jego najnowsza książka – Śmiejący się pies (Wydawnictwo Czarne) – powieść gorzka i bezlitośnie przenikliwa, opowiedziana głosem Wojtka Borsuka – mężczyzny znużonego codziennością, rozczarowanego rzeczywistością i próbującego swoje ostatnie przywiązanie – do psa Ziutka – przemienić w coś w rodzaju testamentu. To także historia o świecie, który „już spłonął doszczętnie”, o mężczyznach łudzących się, że mogą zatrzymać czas, i kobietach, które „nie zauważyły, że są już martwe”. O psie, który jest ostatnią nadzieją na zwykłe, dobre życie. Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny „Notatnika Literackiego” Irek Grin.
W połowie miesiąca, a dokładnie 13 czerwca, wracamy z cyklem wykładów „Długa droga do domu” prowadzonych przez Andreja Chadanowicza – poetę, tłumacza, eseistę, a od stycznia także rezydenta Wrocławskiego Domu Literatury w ramach Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN. To druga odsłona cyklu poświęconego literaturze białoruskiej, który skupia się na pisarzach, tłumaczach i redaktorach tworzących kanon Europy Wschodniej. Tym razem tematem spotkania będzie twórczość Uładzimira Karatkievicza – jednego z najważniejszych prozaików w historii białoruskiej literatury. Tłumaczenie symultaniczne zapewni Jurij Lichtarowicz, dziennikarz Redakcji Białoruskiej Polskiego Radia dla Zagranicy.
17 czerwca we Wrocławskim Domu Literatury rozpoczynamy obchody Święta Wrocławia. Pierwszym wydarzeniem będzie spotkanie z cyklu „Oblicza katastrofy”, które poświęcone zostanie przyszłości żywności i rolnictwa. Dzisiejszy system produkcji rolnej – zorientowany głównie na wydajność i zysk – coraz wyraźniej odsłania swoje ciemne strony: degradację gleby, nadmierne stosowanie chemii, marnotrawstwo zasobów i uzależnienie od monokultur. W rozmowie poruszone zostaną problemy, które jeszcze do niedawna wydawały się odległe, a dziś w coraz większym stopniu dotyczą również Europy i Polski. Dyskusję o zagrożeniach, wyzwaniach i możliwościach pozytywnej zmiany podejmą: prof. Paulina Kramarz – biolożka, badaczka bioróżnorodności i współtwórczyni portalu „Nauka dla Przyrody”, Wioletta Olejarczyk – rolniczka agroekologiczna i aktywistka żywnościowa, oraz dr Paulina Sobiesiak-Penszko – socjolożka, ekspertka w zakresie transformacji systemów żywnościowych i prezeska Instytutu Strategii Żywnościowych „Grunt”, która poprowadzi spotkanie.
Kolejnym wydarzeniem w ramach Święta Wrocławia będą warsztaty „Uczuciowy picturebook”, które odbędą się 20 czerwca po południu w klubie Proza. Poprowadzi je Aleksandra Zając – ilustratorka, współautorka książki Co robią uczucia? (tekst: Tina Oziewicz). To propozycja dla dzieci w wieku 8–10 lat, które poznają formę picturebooka, stworzą własną, prostą makietę książki obrazkowej i spróbują opowiedzieć – słowem i obrazem – o świecie emocji. Zajęcia będą okazją do zastanowienia się, co robią uczucia, kiedy mają wolne, czy Radość u każdego działa podobnie i jak rozpoznać emocje towarzyszące nam na co dzień. Powstałe książki staną się osobistym zapisem tych przemyśleń – i być może pierwszym krokiem do lepszego zrozumienia siebie. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, obowiązują zapisy: info@literatura.wroclaw.pl.
Kulminacja obchodów Święta Wrocławia przypadnie na sobotę 21 czerwca, kiedy to zaprosimy na trzy wydarzenia rozgrywające się od popołudnia do wieczora. Między 14.00 a 18.00 w Przejściu Garncarskim odbędzie się specjalna, plenerowa edycja Bookowiska – popularnej wyprzedaży książek z domowych biblioteczek. To okazja, by znaleźć coś dla siebie, wymienić się lekturami albo – jako wystawca – dać swoim książkom drugie życie. Wstęp wolny, zgłoszenia dla sprzedających przyjmujemy pod adresem: info@literatura.wroclaw.pl.
O 16.00 w klubie Proza rozpocznie się spotkanie z Karoliną Felberg, autorką biografii Osiecka. Rodzi się ptak. To opowieść o Agnieszce Osieckiej – poetce, autorce piosenek, postaci ikonicznej, ale wciąż na nowo odkrywanej. Rozmowę poprowadzi Małgorzata Kolankowska.
Zwieńczeniem dnia będzie zaplanowana na 18:00 prezentacja dwujęzycznej antologii Greif zur Feder, Chemnitz! / Pisz, Łódź!, będącej efektem współpracy miast partnerskich w ramach programu Chemnitz – Europejska Stolica Kultury 2025. Spotkanie poświęcone będzie zarówno procesowi powstawania książki, jak i przemianom tożsamościowym w miastach postprzemysłowych.
Na zakończenie miesiąca, 23 czerwca o 19.00, premierę będzie miał najnowszy numer „Notatnika Teatralnego” poświęcony wizualności teatru. W centrum uwagi znajdą się scenografowie, twórcy świateł, kostiumografowie – ci, którzy współtworzą świat spektaklu często bez słów. W spotkaniu premierowym udział wezmą Justyna Łagowska i Jakub Lech, a prowadzić będą je Krzysztof Mieszkowski i Marzena Sadocha.
Na naszej stronie dostępne jest już również szczegółowe kalendarium.