Aktualności

Przegląd literacki: styczeń 2023

05.01.2023

Nie wypada już mieć noworocznych postanowień, a żarty z naszej niekonsekwencji i słomianego zapału należą do tych zgranych i wywołują wzruszenie ramion. Czy zostały jeszcze jakieś pola do namysłu wokół upływającego czasu i pierwszego stycznia, które nie wydają się banalne?

Zaskoczymy samych siebie i odpowiemy – tak! Jako Wrocławski Dom Literatury oświadczamy, że nie mamy pojęcia, co się wydarzy. W ubiegłym roku jeden z nagłówków donosił, że spacer z paczką chipsów jest najnowszym trendem w modzie, a na TikToku dzieci i młodzież przebierały się za elegantów w smokingach i przerywały seanse najnowszych „Minionków,” opisując swój performance hasztagiem „gentleminions”.  Nie będziemy więc udawać, że wiemy co wydarzy się w internecie i rzeczywistości w roku, który właśnie się zaczął. Nie wiemy, co przyniosą analizy geopolityków, jakich słów będzie używać młodzież według językoznawców, którzy od dawna już nie są młodzieżą, co stanie się hitem sezonu i jakich kolorów najlepiej będzie unikać w 2023. Czy wiemy, co wydarzy się w literaturze? Coś tam wiemy, ale tutaj wolimy zostać zaskoczeni. Nie ma chyba lepszego zakończenia niż to, którego się nie spodziewamy.

Mamy natomiast pewność, że 12 stycznia o 19:00 w Klubie Proza odbędzie się spotkanie Anną Grinzweig Jacobsson, która opowie o swojej książce Ucieczka na Marstrand. Mamy pewne dane dotyczące najbliższego cyklu „Czytał Michał Nogaś”, ale damy sobie jeszcze czas na rozmowę o tym. W tym miesiącu we Wrocławiu mieszka jedna z najważniejszych współczesnych ukraińskich autorek, Oksana Zabużko, która również spotka się z czytelnikami w Klubie Proza. W sieci pojawi się kilka nowych podcastów, a niektóre z nich mogą okazać się kontrowersyjne. Albo w ogóle nie. Kto wie, co będzie nas oburzać w tym roku i jak będzie wyglądał grudniowy TOP 10 najmodniejszych kontrowersji roku 2023.

Zanim wszystko ulegnie zmianie zapraszamy w kilka miejsc: