Aktualności

Przegląd literacki: kwiecień 2025

01.04.2025

Kwiecień zaczyna się od prima aprilis, a kończy Międzynarodowym Dniem Jazzu i właściwie na świętowaniu tych dwóch dat moglibyśmy poprzestać. Mimo to dzieje się u nas dużo, dbamy o to, żeby wasze kalendarze były wypełnione – nie tylko dniami, które ustawowo zaznaczone są na czerwono. Już 9 kwietnia zamykamy nabór na zgłoszenia wysyłane w ramach Konkursu im. Tymoteusza Karpowicza na recenzję literacką. 10 kwietnia ukaże się szósty numer wydawanego przez Wrocławski Dom Literatury „Notatnika Literackiego”. A oprócz tego, jak zawsze, czeka na was szereg wydarzeń w naszym klubie Proza.

Zaczynamy od spotkania z Maciejem Robertem, autorem tomu mniejsza o ludzi, który ukazał się nakładem Wydawnictwa Warstwy. Odbędzie się ono już 3 kwietnia, a z autorem o poezji, refleksji nad światem i pisaniu o odchodzeniu rozmawiać będzie literaturoznawca Paweł Mackiewicz.

Chwilę później, 8 kwietnia, do Wrocławia zawita Anda Rottenberg. W ramach drugiej odsłony Salonu „Notatnika Literackiego” kuratorka, krytyczka sztuki i pisarka opowiadać będzie o swoim dzienniku, którego najnowszy i bardzo osobisty fragment – Schyłek – ukazał się w grudniu 2024 roku.

Kolejnego wyjątkowego gościa będziemy mieli okazję posłuchać 10 kwietnia. Artur Domosławski przybliży kulisy pracy nad swoją najnowszą książką Rewolucja nie ma końca. Podróże w krainie buntu i nadziei. Niemal natychmiast została ona ogłoszona „reportażem totalnym” i lekturą obowiązkową dla wszystkich, którzy pragną zrozumieć Amerykę Łacińską.

Po spotkaniach ze znanymi twórcami kultury przyjdzie czas na zmianę perspektywy. Tym razem przyjrzymy się aktualnemu problemowi dyskryminacji ciała ze względu na jego rozmiar. 15 kwietnia w rozmowie na ten temat wezmą udział aktywistki i autorki książki Grubancypacja. O grubości bez przepraszania – Urszula Chowaniec i Natalia Skoczylas oraz dr Zuzanna Kołodziejska-Smagała, która naukowo zajmuje się dyskursami o cielesności.

23 kwietnia odbędzie się spotkanie z okazji wspomnianej wyżej premiery „Notatnika Literackiego”. O nagrodach, które są głównym tematem najnowszego numeru dyskutować będą Agnieszka Budnik, Jerzy Jarniewicz, Anna Marchewka i Joanna Mueller.

Z naszego Klubu Proza możecie właściwie nie wychodzić, bo już następnego dnia – 24 kwietnia – ma miejsce premiera nowej książki poetyckiej Dariusza Sośnickiego Reprezentacja zwierząt. Autor to poeta, redaktor, wydawca i krytyk literacki, nominowany do Nagrody im. Wisławy Szymborskiej, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius i Nagrody Literackiej Gdynia. O swoich wierszach, w których wojna sąsiaduje z baśnią, a zwierzęta posiadają ludzkie cechy i problemy, porozmawia z Jakubem Skurtysem.

Ten intensywny miesiąc zamknie spotkanie z Mają Komorowską – legendarną postacią i osobowością polskiego teatru. Jej aktorska droga zaczęła się od pracy z Jerzym Grotowskim w jego Teatrze 13 Rzędów w Opolu. Grała u najważniejszych twórców teatralnych, a role filmowe otrzymała m.in. u Krzysztofa Zanussiego, Andrzeja Wajdy i Krzysztofa Kieślowskiego. 28 kwietnia tę wyjątkową rozmowę – jedną z nielicznych, na jakie aktorka przyjęła ostatnio zaproszenie – poprowadzą Krzysztof Mieszkowski i Marzena Sadocha z redakcji „Notatnika Teatralnego”.

Po więcej szczegółów warto zajrzeć do naszego kalendarium, w którym znajdziecie dokładne opisy tych i kilku innych wydarzeń. Jednocześnie pełną parą idą przygotowania do 10. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius (13–18 maja), którego nie możemy się już doczekać. Zarówno Festiwalu, jak i maja.