Aktualności

Przegląd literacki: listopad 2020

03.11.2020

Październik za nami, można złapać oddech. Ale bez przesady. Co prawda udało nam się wręczyć Literacką Nagrodę Europy Środkowej Angelus i Wrocławską Nagrodę Poetycką Silesius, odbyły się Bruno Schulz. Festiwal i 5. Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius, nawet wystartowała ze swoją działalnością Fundacja Olgi Tokarczuk, co uczciliśmy tygodniem noblowskim, ale nie ma mowy o zbytnim rozprężeniu.

W tym dziwnym i pandemicznym 2020 właśnie w listopadzie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Kryminału. I to nie wszystko. Co zaskoczeniem być nie może, MFK dziać się będzie w sieci, jednak centrum operacyjnym festiwalu będzie nasz Klub Proza, który od początku września stanowi literackie studio telewizyjne. To z Przejścia Garncarskiego we wrocławskim Rynku będą realizowane łączenia z największymi tuzami polskiego kryminału, w tym z Katarzyną Bondą, Wojciechem Chmielarzem, czy odbierającym Honorową Nagrodę Wielkiego Kalibru Zygmuntem Miłoszewskim. Program MFK 2020 znajdziecie m.in. na Portalu Kryminalnym.

Ponadto jako Wrocławski Dom Literatury właśnie w listopadzie zaprezentujemy dwa bardzo ważne filary naszych działań w ramach projektów Wrocławia Miasta Literatury UNESCO – mowa tu o projektach na rzecz kameralnych księgarń oraz tych adresowanych do seniorów i obcokrajowców. Dziać się będzie też w naszym Wydawnictwie Warstwy, które nie zwalnia tempa z premierami, w drukarni już są lub lada chwila będą m.in. nowy tom poetycki Urszuli Zajączkowskiej czy „Nie ma takich kobiet” Violetty Nowakowskiej. I na koniec słów kilka o Wrocławskich Targach Dobrych Książek, które co prawda w 2020 się nie odbędą, ale za to wręczone zostaną towarzyszące im nagrody edytorskie: Pióro Fredry i Dobre Strony. Nie tylko zresztą zostaną wręczone, poszerzyliśmy formułę nagród, dzięki czemu w tym roku w konkursach wziąć udział może każde wydawnictwo w Polsce. Więcej o tym na stronie targowej.

I już na absolutny koniec zachęcamy do śledzenia nas na Facebooku, zaglądania na nasz kanał na YouToubie oraz słuchania podcastów Radio Proza. Zgromadziliśmy sporo ciekawych treści, którymi teraz chcemy się z wami podzielić.

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury