Aktualności

Przegląd literacki: listopad 2022

04.11.2022

Znacie takie hasło: „Listopad. Przetrwać”? Albo: „Listopad nie polega na rozumieniu czegokolwiek”? Albo: „Listopad. Czy to już kryzys?”. Pewnie znacie, bo krążą w Internecie już od dłuższego czasu. Jeśli jednak nie, to poszukajcie w social mediach profilu wycinkiwtermosie – tam znajdziecie więcej takich inspiracji. My w każdym razie, mimo kryzysu, przetrwać zamierzamy! Do tego wierzymy, że książki coś tam jednak pomogą zrozumieć i będą pretekstem do wielu fajnych rozmów. I wiecie co? Jesteśmy przekonani, że jeśli będziecie z nami, to  również przetrwacie te ponure dni!

Jeśli wpadniecie do nas w sobotę 5 listopada na Bookowisko (odbędzie się w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury, Przejście Garncarskie 2, w godzinach od 11.00 do 14.00) od razu macie szansę zażegnać kilka jesiennych kryzysów. Ekonomiczny, bo Bookowisko to wyprzedaż domowej literatury i książki kupicie tu w naprawdę symbolicznych cenach! No i emocjonalny, bo spędzicie sobotę z fajnymi ludźmi, którzy czytają tyle książek, że mają ich za dużo na półkach, więc część postanowili sprzedać (zgłosiła się rekordowa ilość wystawców, więc będzie w czym wybierać!). W sumie to możecie też tylko te książki pooglądać, wymienić jakąś swoją na inną i wypić w Prozie dobrą kawę. Brzmi jak plan? A co, jeśli chcecie spędzić sobotę z dziećmi? Też przyjdźcie! Wśród książek na pewno znajdziecie dla nich dużo ciekawych pozycji. Ale to nie koniec! O 15.00 (godzinę po zamknięciu Bookowiska) odbędzie się (także w Prozie) spotkanie z Krzysztofem Zapotocznym, autorem książki dla dzieci „Kot Marian i odwiedzacze” (Wydawnictwo Dwukropek). To fantastyczna historia dwunastoletniego chłopca Baltazara, której akcja została osadzona m.in. we Wrocławiu.  Będzie można zdobyć autograf 😊.

Na autograf od Marii Peszek i Jana Peszka mogą też liczyć dorośli, którzy postanowią wpaść na spotkanie do Prozy 13 listopada o 19.00. Tych dwoje wybitnych artystów przepyta redaktor Michał Nogaś, a punktem wyjścia do rozmowy będzie książka Marii Peszek „Nakurwiam zen” (Wydawnictwo Marginesy). W książce Maria i Jan, córka i ojciec, rozmawiają o najważniejszych sprawach: miłości, śmierci, seksie, Bogu, sztuce i sensie, o przyzwoitości oraz wolności. I są w tym wzruszający, śmieszni, tragiczni, bezpruderyjni i nieobliczalni. Zapowiada się wyjątkowy wieczór! Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc obowiązują zapisy, więcej przeczytacie tutaj: https://fb.me/e/258vfmUak

Jeśli jeszcze Wam mało to przypomnimy, że to spotkanie odbędzie się  w ramach cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)”, które jest jednocześnie audycją na żywo realizowaną przez Radio Nowy Świat. Także uczestnicząc w spotkaniu autorskim możecie jednocześnie podejrzeć, jak robi się radio. Ot, taki bonus!

Jeszcze więcej książek, to jeszcze więcej tematów do przemyślenia i przedyskutowania, a przecież nikt nie chce się nudzić w te długie listopadowe wieczory! Podrzucamy Wam poniżej jeszcze kilka rekomendacji a jeśli chcecie więcej to po prostu nie przestawajcie zaglądać na nasze profile na Facebooku: Wrocławski Dom Literatury i Wrocław. Miasto Literatury.

16 listopada na scenie w Prozie zasiądzie Leszek Koczanowicz – wytrawny myśliciel i świetny pisarz, który nazywa rzeczy po imieniu, nie gubi niuansów i celnie obserwuje otaczający nas świat. Wszystko to znajdziemy w jego przenikliwej, boleśnie uczciwej i wizjonerskiej książce „Niedokończone polityki. Demokracja, populizm, autokreacja”, o której z autorem porozmawia Piotr Fereński. Ta lektura jest zaproszeniem do rozmowy o dzisiejszej Polsce i o współczesnym świecie, o jego politycznym i etycznym wymiarze. Warto być!

Kilka dni później, 22 listopada, gościem Wrocławskiego Domu Literatury będzie z kolei Michał Rusinek, który w rozmowie z Katarzyną Janusik opowie o książce Jeremiego Przybory „Wraz, czyli bez. Opowiadania i listy z krainy nonsensu” (Wydawnictwo Znak), do której dokonał wyboru tekstów. We wstępie do książki Michał Rusinek zapewnia, że ta twórczość może pomóc przetrwać nonsensy współczesnej polskiej rzeczywistości. Czy może być lepsza zachęta?

A jak już myśleć i dyskutować o współczesnej Polsce to nie można zapomnieć o współczesnej polszczyźnie! W tym temacie zapraszamy na spotkanie z Mistrzem, czyli z profesorem Janem Miodkiem, ulubionym językoznawcą pokoleń Polek i Polaków. Niedawno ukazała się jego nowa książka – zbiór felietonów składających się na tom pt. „Polszczyzna. 200 felietonów o języku” (Wydawnictwo Znak). Co nowego w naszym ojczystym języku i jak profesor to wszystko ogarnia dowiemy się już 26 listopada. Rozmowę w Prozie poprowadzi Violetta Nowakowska.

To co,  przetrwamy razem do grudnia?