Aktualności

Przegląd literacki: listopad 2023

04.11.2023

Październik 2023 upłynął pod znakiem wydarzeń euforycznych. Cieszono się wręczanymi nagrodami literackimi (chyba że akurat byliśmy pisarkami/pisarzami pominiętymi przez składy jurorskie), odbywającymi się festiwalami (chyba że akurat nas na nie zaproszono lub inne okoliczności uniemożliwiły nam udział), wreszcie jakieś 65 procent głosujących obywateli i obywatelek naszego kraju cieszyło się, że pewna partia o autorytarnych zapędach nie zdołała utrzymać większości sejmowej (chyba że akurat byliśmy wśród 35 procent, którym autorytaryzm w duszy gra). Ale to było w październiku, teraz mamy listopad, czyli mniej słońca, więcej deszczu, temperatury niższe, ci w Sejmie muszą się ogarnąć i zacząć nam kraj naprawiać, my z kolei, w takim Wrocławskim Domu Literatury, zastanawiamy się, jak sprostać wyzwaniom tego bezlitosnego miesiąca. A wyzwań dla instytucji kultury w listopadzie nie brakuje.

Większość z was pewnie nie wie, ale listopad to dla pracownic i pracowników kultury w Polsce czas składania wniosków do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tam, w resorcie co roku uruchamiają kilkanaście programów, w ramach których rozdzielane są setki milionów złotych. W tym roku prognozuje się przekazanie różnym instytucjom ponad 236 mln, część z tego, mniejsza, trafi na projekty związane z literaturą. Były lata, kiedy udawało nam się uszczknąć całkiem sympatyczne granty, na przykład na książki w naszym Wydawnictwie Warstwy, czy na Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius. Ale ostatnie lata są jakby chudsze. Nie możemy się jednak zniechęcać, próbować po prostu wypada, stąd w naszym zespole wymyślamy projekty, składamy budżety i piszemy wnioski. Przy okazji starając się sprostać ministerialnym wytycznym, czyli by było dużo narodu, patriotyzmu, tradycji, Boga i jeszcze więcej narodu.

Ale nie może być przecież tak, że z powodu projektów ministerialnych w listopadzie zamkniemy się w biurach na cztery spusty i skupimy na stukaniu w klawiatury. Nie ma tak dobrze! Listopad u nas sponsoruje liczba piętnaście (tak, chowaliśmy się na Ulicy Sezamkowej). Tyle bowiem spotkań autorskich w tym miesiącu dla was przygotowaliśmy. A że dni listopad liczy sobie trzydzieści, nie trzeba mieć matury z matematyki, by obliczyć, że średnio w co drugi dzień tego miesiąca zapraszamy was do klubu Proza na rozmowy o książkach. Będzie całkiem amerykańsko, to za sprawą „Czytania Ameryki”, pasma literackiego towarzyszącego American Film Festival, porozmawiamy też o morderstwach – tych fikcyjnych z Anną Górną, i tych niestety prawdziwych – z Ewą Wilczyńską. Będzie o nowych przekładach klasycznych już książek (Virginii Woolf i Josepha Conrada), o bałkańskich dramatach, wreszcie pojawią się rzeczy bardzo premierowe – w tym „Reneta” Barbary Klickiej, „Rumowiska” Wita Szostaka, czy subiektywny i ilustrowany przewodnik po Wrocławiu autorstwa byłego prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza. Ala to nie wszystko. Wszystko, czyli nasz cały listopadowy rozkład jazdy znajdziecie TUTAJ.

A teraz się chwalimy. Najpierw podcastami Radio Proza. Październik był jednym z lepszych miesięcy w historii naszego kanału podcastowego. Odcinki pobieraliście ponad dwa tysiące razy (głównie na platformie Spotify), co po prawdzie zrobiło na nas wrażenie. W listopadzie chcielibyśmy ten wynik poprawić. Ale to nic w porównaniu z tym, co działo się na naszym kanale na YouTubie. Tam tylko rozmowę z Ewą Woydyłło  (z Bruno Schulz. Festiwalu) obejrzeliście już ponad 10 tysięcy razy! Październik był dwukrotnie lepszy na naszym YouTubie od września i w listopadzie będziemy musieli ostro wziąć się do roboty, by móc ten wynik powtórzyć.

Zespół Wrocławskiego Domu Literatury