Jest bardzo dużo dowodów na to, że listopad jest najlepszym miesiącem w roku. W końcu robi się ciemno i chłodno, jesteśmy już po tych wszystkich męczących przygodach, urlopach i festiwalach. Nie trzeba nigdzie jeździć, a większość osób zrozumie, kiedy na propozycję spotkania towarzyskiego odpowiemy im: „nie”.
Kolejnym dowodem jest program wydarzeń, które w listopadzie odbędą się we Wrocławskim Domu Literatury. Czy są to spotkania na które czekaliśmy cały rok? Możliwe.
Zaczynamy od Marka Krajewskiego. Już 5 listopada w Klubie Proza spotkamy się z mistrzem polskiego kryminału i bardzo ważnym autorem dla naszego miasta – miasta Breslau. Tym razem Marek Krajewski zabierze nas w przyszłość. O swojej nowej książce pod tytułem Ostatni pisarz opowie Annie Fluder. Spotkanie obędzie się w ramach projektu Bliżej kultury, towarzyszyć mu będzie audiodeskrypcja.
Już za chwilę Amerykanie wybiorą nowego prezydenta, albo prezydentkę, a Polki i Polacy wybiorą filmy, które obejrzą w ramach tegorocznej edycji American Film Festival. W tym roku po raz kolejny zapraszamy do nas na towarzyszące festiwalowi dyskusje o literaturze. Od 6 do 10 listopada w klubie Proza będziemy rozmawiać o Dzikim Zachodzie, „New Yorkerze”, amerykańskich podziałach i wielkim kinie. Partnerem wydarzenia jest Wydawnictwo Czarne i Kino Nowe Horyzonty.
Potem będziemy musieli szybko złapać samolot i wrócić na spotkanie na temat autora, który też ma sporo wspólnego z Ameryką. Może będziemy mieć miejsca obok siebie? 13 listopada porozmawiamy o postaci Izaaaka Baszewisa Singera, a towarzyszyć będzie nam Wydawnictwo Ossolineum, w którym przed chwilą ukazało się Trzydzieści sześć opowiadań tego autora. W rozmowie udział wezmą Monika Adamczyk-Grabowska i Krzysztof Modelski, a poprowadzi ją Joanna Degler. Współorganizatorami wydarzenia są Katedra Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego i Wydawnictwo Fame Art.
„coś płakało z głębokości snu, ale teraz cisza,” pisze Julia Fiedorczuk w swojej nowej książce poetyckiej pod tytułem Glif, która ukazała się nakładem naszego Wydawnictwa Warstwy. 14 listopada autorka odpowie na pytania Emilii Konwerskiej w klubie Proza.
20 (niestety jesteśmy już coraz bliżej kresu naszego ulubionego miesiąca) wracamy z cyklem Bliżej kultury. Tym razem Prozę odwiedzi Szczepan Twardoch. O jego nowej książce pod tytułem Powiedzmy, że Piontek porozmawia z Joanną Degler.
Warstwy wyszły z Prozy tylko na chwilę i tylko po to, żeby wrócić. 21 (wciąż listopada) Adam Kaczanowski opowie o swoim nowym tomie poetyckim Co kradnie złodziej wołający ratunku. Czego boi się ekipa ze „Scooby-Doo”? I jak to możliwe, że Aaron Carter – symbol słodkiego dzieciństwa – nie żyje? A my żyjemy? Z autorem porozmawia Sonia Nowacka.
Pod koniec miesiąca Wrocław odwiedzi Andriej Kurkow, ukraiński pisarz nominowany do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus za powieść Szare pszczoły (w przekładzie Moniki Hornung). 25 listopada w klubie Proza opowie o Ukrainie, wojnie i literaturze.
Już prawie koniec, ale jeszcze nie. 27 listopada po raz kolejny zobaczymy się w ramach projektu Bliżej kultury. Tym razem w Kinie Nowe Horyzonty. Obejrzymy film „Chłopi” i weźmiemy udział w dyskusji. Towarzyszyć nam będą Łukasz Kozak, autor głośnego Upiora, Kacper Pobłocki (Chamstwo) i Antonina Tosiek.
Wszyscy potrzebujemy magii, nawet teraz, nawet w listopadzie. 28 listopada spotkamy się więc z Markiem Rydlewskim, autorem książki Magia i pismo. O dwóch odmianach komunikowania: obrazowym i pojęciowym. Ta niezwykła książka została wydana w prestiżowej Złotej Serii Uniwersytetu Wrocławskiego. Zwrot ezoteryczny ma się bardzo dobrze, warto jest więc stać się ekspertką od magii. I pisma.
Na koniec udamy się do teatru. To znaczy na kolejną rozmowę „Notatnika Teatralnego”. Gościnią będzie Małgorzata Sikorska-Miszczuk – uznana dramatopisarka, autorka scenariuszy i tekstów słuchowisk. Czyli pismo i magia w jednym! Rozmowę poprowadzą Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski.
I to by było na tyle. Tak kończy się wasz najpiękniejszy czas w roku. Jak będzie później? O tym na szczęście nie musimy jeszcze myśleć.