Pisząc lutowy przegląd, wspomnieliśmy o przybierającej na sile agresji Rosji wobec Ukrainy – w kontekście spotkania z Jurijem Wynnyczukiem, ale w najczarniejszych scenariuszach nie przypuszczaliśmy, że Kreml wypowie otwartą wojnę swojemu sąsiadowi. A jednak. Co teraz? We Wrocławskim Domu Literatury staramy się pomagać Ukrainie na tyle, na ile możemy. Nasze Wydawnictwo Warstwy uruchomiło akcję, w ramach której dochód ze sprzedaży książek ukraińskich autorek i autorów w całości zostanie przeznaczony na rzecz pomocy ofiarom wojny w Ukrainie. Więcej informacji o „Czytaj. Poznawaj. Pomagaj” znajdziecie na stronie Warstw. Ale to nie wszystko.
W poniedziałek 21 marca przypada Światowy Dzień Poezji. W tym roku nie wyobrażamy sobie sytuacji, byśmy mogli o poezji mówić bez kontekstu wojny w Ukrainie i dziejącej się tam tragedii. Dlatego zapraszamy was już teraz na specjalne wydarzenie, które współtworzyć będziemy z wrocławskim środowiskiem poetyckim. Wybrzmią wiersze ukraińskie i polskie, poezję swojego autorstwa czytać będzie m.in. Kateryna Babkina, poetka i prozaiczka, uchodźczyni z Kijowa, która wraz z córeczką schronienie znalazła we Wrocławiu. Ponadto swoje wiersze, a także wybrane przekłady utworów ukraińskich przeczytają m.in.: Anna Adamowicz, Konrad Góra, Tomasz Majeran, Mirka Szychowiak, Aleksander Trojanowski, Ilona Witkowska i Agnieszka Wolny-Hamkało. Będzie to pierwsze płatne wydarzenie literackie w naszej historii. Cały wpływ z biletów przeznaczymy na pomoc uchodźcom. O wydarzeniu przeczytacie więcej m.in. TUTAJ.
A skoro wspomnieliśmy już Katerynę Babkinę. Ta ukraińska pisarka to ubiegłoroczna laureatka przyznawanej we Wrocławiu Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus oraz towarzyszącej jej Nagrody Publiczności im. Natalii Gorbaniewskiej. Od dwóch lat autorki i autorzy otrzymujący nagrodę publiczności są zapraszani na trzymiesięczną rezydencję pisarską do Wrocławia. Babkina miała przyjechać do Polski z córką w sierpniu tego roku. Ale wybuchła wojna. Wrocławski Dom Literatury na wiadomość o ucieczce autorki z atakowanego Kijowa natychmiast przygotował mieszkanie rezydencyjne. Po czterech dniach podróży pisarce udało się bezpiecznie dotrzeć do Wrocławia. Na stronie Radia Wrocław posłuchacie rozmowy z Kateryną, która zarejestrowana została w dzień po jej przyjeździe do Wrocławia. Najprawdopodobniej jeszcze w marcu zorganizujemy spotkanie z udziałem Kateryny Babkini i innej laureatki Angelusa przebywającej w Polsce, Oksany Zabużko, ale nie chcemy zapeszać. Jeśli wydarzenie to będzie pewne na 100%, będziemy informować.
Patrząc, jak niszczony jest nasz sąsiedni kraj, obserwując już ponad milion osób, które musiały opuścić swoją ojczyznę, trudno jest się skupić na sprawach codziennych. Dlatego w bardzo telegraficznym skrócie przypominamy o trwających naszych akcjach.
Do 23 maca czekamy na pracę uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych w ramach konkursu „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?”, który organizujemy wspólnie z Fundację Olgi Tokarczuk. Tematem przewodnim prac jest klimat, a dokładnie katastrofa klimatyczna. Czyli zdecydowanie jest o czym pisać.
Jeszcze szybciej, bo 13 marca kończy się nabór do drugiej edycji programu rezydencji literackich Krakowa i Wrocławia – Miast Literatury UNESCO. Projekt powstał z myślą o twórczyniach i twórcach literatury związanych z dwoma polskimi Miastami Literatury UNESCO, którzy mają na swoim koncie debiut książkowy. Na osoby zainteresowane rezydencjami czekają miesięczne pobyty w Krakowie i we Wrocławiu.
I na koniec warstwowy akcent poetycki, czyli premiera książki „Epitafia” Gabriela Leonarda Kamińskiego. Na rozmowę z autorem wokół tomu zapraszamy do naszego klubu Proza w czwartek 17 marca na godzinę 19.00. Spotkanie poprowadzi Waldemar Okoń.
Tradycyjnie też przypominamy o naszych podcastach Radio Proza i kanale na YouTubie.
Zespół Wrocławskiego Domu Literatury