Kiedy cała półkula północna przechyla się w stronę światła – jakby w kontrze do aktualnych geopolitycznych wydarzeń – z ulgą zaczynamy wypatrywać nowej pory roku. O marcu Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, którą ogłoszono jedną z patronek 2025, pisała tak: „Marznie jeszcze marzenie… Marzy mróz… Mży deszcz…”, ale my zachęcamy już do stopniowego wybudzania się ze snu zimowego. Szczególnie, że w marcowym przeglądzie znajdziecie zapowiedź szeregu interesujących wydarzeń, a także nowych projektów, które zwiastują ożywienie w świecie literackim i… nadejście wiosny.
Już we wtorek 11 marca odbędzie się spotkanie z Markiem Bieńczykiem, laureatem m.in. Nagrody Literackiej Nike, z którym Irek Grin będzie rozmawiać w klubie Proza o jego najnowszej książce Rondo Wiatraczna (Wydawnictwo Karakter), poruszającej zagadnienie sportu, męskości, przemijania i natury wspomnienia. Będą autografy!
18 marca czeka nas wydarzenie, które zainteresuje zarówno fanów literatury biograficznej, jak i pasjonatów sztuki, a także nieco ubarwi okres przedwiośnia. Spotkamy się z Beatą Szady, reporterką i autorką książki Polska według Ryszarda Kai (Wydawnictwo Czarne). Spotkanie, dotyczące niezwykłego artysty i projektanta, który jak nikt inny potrafił namalować Polskę, poprowadzi dziennikarz i felietonista Jacek Antczak.
Otwieramy także projekt, łączący ze sobą literaturę i teatr dźwięku. Skierowany jest do wszystkich, niezależnie od wieku i doświadczenia, którzy chcą rozwijać umiejętności aktorskie i spróbować swoich sił w słuchowisku opartym na twórczości Władysława Reymonta (a dokładnie jego nieco zapomnianej powieści Wampir). Na spotkaniu informacyjnym, które odbędzie się 19 marca, dr Fryderyk Nguyen, Maciej Masztalski i Aleksandra Dytko opowiedzą o literackim uniwersum Wampira oraz o kulisach pracy nad słuchowiskiem i procesie nagrań. Omówimy także zasady rekrutacji i wyjaśnimy, jak można wziąć udział w dalszych etapach projektu.
Pierwszy Dzień Wiosny dla nas oznacza przede wszystkim Światowy Dzień Poezji. Dlatego 21 marca postanowiliśmy spędzić w znakomitym poetyckim gronie, inicjując jednocześnie kolejny sezon Salonów Silesiusa. Z tej okazji zaprosiliśmy do Wrocławia Jakuba Pszoniaka – poetę, tłumacza i grafika, laureata Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius oraz Laurę Osińską – szacherkę, atrapę, a przede wszystkim awatarkę poetki Anny Adamowicz, laureatki Nagrody im. Wisławy Szymborskiej. Każde z nich przeczyta swoje wiersze, odpowie na pytania dotyczące ostatnich książek – i nie tylko. Rozmowę poprowadzi krytyczka i, jakżeby inaczej, poetka Sonia Nowacka.
Kontynuujemy również spotkania w ramach nowego cyklu „W przekładzie”, a to zaplanowane na 24 marca poświęcone będzie Ameryce Łacińskiej. Tej części świata, której – w odróżnieniu od naszej – raczej nie brakuje słońca. O mieszkankach i mieszkańcach Argentyny, Kuby, Meksyku i Peru oraz łączeniu pracy pisarza i tłumacza literatury hiszpańskojęzycznej z Tomaszem Pindlem porozmawia dr hab. Magdalena Barbaruk. Pretekstem do rozmowy będzie zaś jego premierowa książka Śmierć i inni święci. Ameryka Łacińska i jej wierzenia (W.A.B).
Koniec miesiąca upłynie nam pod znakiem rozmów skupionych wokół „Notatnika Teatralnego” i „Notatnika Literackiego”.
25 marca odbędzie się pierwsze z tych spotkań – z Anną Kiecą, aktorką wyjątkowo wrocławską i charyzmatyczną, która we Wrocławskim Teatrze Współczesnym zagrała blisko 40 ról i potrafi odnaleźć się w różnych językach teatralnych. Pracuje z Liberem, Miśkiewiczem, Kopiec, Jakimiak i Szczawińską. Czy naprawdę na scenie nie boi się niczego? O to pytać ją będą dramaturżka Marzena Sadocha oraz krytyk teatralny i dziennikarz Krzysztof Mieszkowski.
Drugie spotkanie, 27 marca, otworzy nowy cykl nieregularnych spotkań „Salony Notatnika Literackiego”, skupionych na przyglądaniu się ciekawym i wartym komentarza zjawiskom w literaturze. Możecie się spodziewać omawiania głośnych premier książkowych oraz rozmów z autorkami i autorami, którzy poprzez literaturę opowiadają o rzeczach ważnych. A na pierwszy ogień pójdzie Łukasz Orbitowski, pisarz dobrze znany, o ugruntowanej pozycji i pokaźnym dorobku, z którym rozmawiać będziemy o jego najnowszej – i już uznanej za najlepszą – książce Wróg (Świat Książki).
Jeśli też nie możecie się już doczekać końca zimy – zajrzyjcie do nas. W Prozie czas płynie szybciej.
Pełne kalendarium marcowych wydarzeń zobaczyć możecie tutaj.