O tym, że w Szczebrzeszynie „chrząszcz brzmi w trzcinie,” wiemy od Jana Brzechwy już od dawna. Dziś jednak, gdy słyszymy połączenie słów „Szczebrzeszyn” i „literatura”, od razu przenosimy się na sierpniowy Festiwal Stolica Języka Polskiego, którego siódma edycja właśnie się rozpoczęła!
Tym razem i my tam jesteśmy i to nie tylko po to, by cieszyć się niespiesznym czytaniem książek wśród pięknych krajobrazów Roztocza, ale z bardzo konkretną literacką propozycją. Patronem tej edycji festiwalu jest Tadeusz Różewicz, który obchodziłby w tym roku setne urodziny. A skoro tak, to nie mogło przecież zabraknąć w Szczebrzeszynie naszego pasma różewiczowskiego, którego kolejne odsłony prezentujemy na tegorocznych letnich festiwalach literackich.
Program spotkań poświęconych Tadeuszowi Różewiczowi stworzyli razem prof. Ryszard Koziołek, rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, i Irek Grin, dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury. Czeka nas m.in. prapremiera tomu korespondencji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza „Braterstwo poezji” przygotowywanego przez wrocławskie Wydawnictwo Warstwy w koedycji z Wydawnictwem Literackim, dyskusja z udziałem Marka Bieńczyka i Marcina Wichy wokół książek o odchodzeniu najbliższych, rozmowa o biografii Różewicza z udziałem Julii Różewicz, wnuczki poety, i Jana Stolarczyka, jego długoletniego sekretarza. Cały program Festiwalu Stolica Języka Polskiego, zawierający także wiele innych spotkań poświęconych autorowi „Niepokoju” można znaleźć TU.
Kto się zmartwił, że nie zdąży dojechać? Głowa do góry! Jeśli nie dojedziecie na Roztocze, obejrzycie transmisje ze spotkań poświęconych Tadeuszowi Różewiczowi online i to gdziekolwiek teraz rozkładacie swój wakacyjny koc (nawet jeśli nie macie urlopu 😉). W tym celu zaglądajcie na Facebooka festiwalu, a także na nasze profile: Wrocławski Dom Literatury i Wrocław Miasto Literatury.
Mimo, że teraz twardo stoimy na ziemi Roztocza, to jednak we wspomnieniach wciąż jeszcze przenosimy się do Narodowego Forum Muzyki, gdzie 15 lipca zorganizowaliśmy wraz z partnerami zupełnie niezwykłe spotkanie dwóch noblistek, Swietłany Aleksijewicz i Olgi Tokarczuk. Rozmowa odbyła się pod hasłem „Protest/Pratest”, poprowadziły ją Monika Olejnik i Magdalena Środa, a z rosyjskiego tłumaczyła Jana Karpienko. Wejściówki na to wydarzenie rozeszły się dosłownie w kilka chwil – takiej kolejki Wrocław dawno nie widział! Spotkanie było transmitowane na żywo, ale nadal możecie je oglądać choćby na kanale YouTube Wrocławskiego Domu Literatury, do czego serdecznie zachęcamy!
A jak już będziecie mieć dość patrzenia w ekrany laptopów i smartfonów, to po prostu poczytajcie! Nie wiecie po co sięgnąć? To my Wam podpowiemy! Pod koniec czerwca ogłosiliśmy długą listę (14 tytułów) książek nominowanych do tegorocznej Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus i teraz regularnie prezentujemy po kolei znajdujące się na niej tytuły. A to wszystko na fanpejdżu Literacka Nagroda Europy Środkowej Angelus na Facebooku.
Nie zapomnijcie także o naszym podcaście Radio Proza (m.in. na Spotify) – znajdziecie tam nowy kilkunastominutowy format pt. „Kwestionariusz literacki”, którego pierwsze odsłony nagraliśmy z pisarkami i pisarzami, a także innymi twórcami podczas Festiwalu Góry Literatury w Nowej Rudzie. Dostępny jest już pierwszy odcinek, z którego dowiecie się m.in. z kim Radek Rak nie chce iść na piwo, która książka jest książką wszech czasów wg. Urszuli Zajączkowskiej i dlaczego zdaniem Macieja Bobuli Karol Maliszewski zasłużył na Nobla. Trochę z dystansem i z humorem, a trochę na poważnie, ale zawsze wokół literatury i procesu tworzenia.
W takim razie Wy czytajcie, oglądajcie i słuchajcie, a my wracamy do pracy, bo wrzesień za pasem, a to, co będzie się działo u nas jesienią, aż trudno pomieścić w głowie. Wkrótce się dowiecie!
Zespół Wrocławskiego Domu Literatury