W grudniu przed świętami życzyliśmy Wam (i sobie) przede wszystkim spokoju. Podtrzymujemy to życzenie na cały nowy rok, bo spokój to nie tylko relaks, ale też komfort pracy nad nowymi projektami i możliwości rozwoju. Na to właśnie bardzo w tym roku liczymy i z niecierpliwością czekamy m.in. na wyniki naborów w programach ministerialnych. Tymczasem przed nami jeszcze szczegółowe sprawozdania za rok poprzedni, a jednocześnie myślimy już, między innymi, o wydarzeniach i programach naszych festiwali, realizujemy plan wydawniczy w Warstwach oraz pracujemy nad nowymi numerami „Notatnika Literackiego” i „Notatnika Teatralnego”. Jednym słowem – styczeń to we Wrocławskim Domu Literatury dużo pracy (tyle, że tej mniej widocznej na zewnątrz). Nie zostawimy Was jednak zupełnie bez wydarzeń! Przygotowaliśmy kilka ciekawych propozycji, które pomogą dobrze wejść w ten rok. Niech się dzieje, a spokój będzie z nami!
13 stycznia zapraszamy na spotkanie poświęcone wydanej pod koniec 2023 roku przez Agencję Dramatu i Teatru „ADiT” antologii sztuk autorstwa Jetona Neziraja pt. Bałkański burdel. Sześć dramatów z Kosowa. Wezmą w nim udział dr Gabriela Abrasowicz – autorka wstępu i przekładów sztuk kosowskiego autora, które znalazły się w zbiorze oraz Jacek Kaduczak, który przetłumaczył sztukę Kosowo dla opornych zawartą w antologii. Rozmowę poprowadzi prof. dr hab. Magdalena Koch. Fragmenty sztuk przeczyta wrocławski aktor Dariusz Maj. Według czasopisma „Guardian”: „[…] Dramaty [Jetona Neziraja] są awanturnicze, obrazoburcze i absurdystyczne”. Niemiecki „Die Zeit” i radio Deutschlandfunk nazwały go bałkańskim Kafką, a „Los Angeles Times”: „światowej klasy autorem, który na każdym kroku wytrąca nas ze strefy komfortu”.
18 stycznia pierwsza noworoczna Pracownia Młodych, czyli warsztaty redaktorskie skierowane do wszystkich osób „przed debiutem”, bez względu na wiek. Tym razem będziemy pracować nad tekstami poetyckimi, a spotkanie poprowadzi poetka, redaktorka i animatorka życia literackiego, laureatka między innymi Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius za całokształt twórczości – Joanna Mueller. Obiecujemy, że jeśli zdecydujecie się przyjść na warsztaty, będzie to jedna z najlepiej spędzonych sobót w 2025 roku.
W tym miesiącu odbędzie się również spotkanie z Joanną Podsadecką wokół książki Braunek. Biografia. Zapraszamy na nie 22 stycznia. Z biografką aktorki porozmawia Darek Foks – pisarz, filmowiec, artysta sztuk wizualnych. Będzie to okazja, by dowiedzieć się sporo o karierze, życiu i niezwykłych wyborach Małgorzaty Braunek – kobiety, która zawsze podążała za obietnicą wolności.
Natomiast 23 stycznia spotkaniem z prof. Łukaszem Musiałem otworzymy nowy cykl „W przekładzie”. W ramach tego pasma będziemy organizować dyskusje wokół tłumaczeń literackich i tematów im pokrewnych. Chcemy przypominać pozycje klasyczne, ale też wskazywać zjawiska zupełnie nowe. Będziemy rozmawiać z osobami, które przekładem zajmują się od bardzo dawna, jak i z tymi, które dopiero stawiają w tej dziedzinie swoje pierwsze kroki. Chcemy tym samym bliżej poznać i docenić pracę osób, bez których literatura innych języków byłaby dla nas niedostępna. Podczas pierwszego spotkania Łukasz Musiał opowie o pracy nad przekładem Kar Franza Kafki. Książka ukazała się jesienią 2024 roku nakładem Wydawnictwa Officyna, w stulecie śmierci Kafki. To niewielki zbiór, w którym znajdziemy bardzo znane opowiadania związanego z Pragą pisarza, w nowym przekładzie i z nowymi tytułami. Są to Osąd, Przemienienie oraz W kolonii karnej. Każdy z bohaterów tych historii zostaje poddany jakiemuś osądowi, jakiejś karze. Każdy zostaje uznany — lub uznaje się sam — za winnego. Jest o czym opowiadać i jest o co pytać – przyjdźcie koniecznie!