Niby ładnie za oknem, ale my doskonale wiemy, że oto zbliża się ten czas, gdy „nie ma słońca przez nieomal siedem miesięcy w roku”. I tak, wiemy, że niektórzy lubią gdy jest „zimno i pada, i zimno, i pada,” ale zalecamy jednak zapewnienie sobie absorbujących aktywności, które odwrócą uwagę od coraz szybciej zapadających ciemności, coraz głośniej kraczących wron i przewrotnie pięknych złocących się liści. Na spadające prosto na głowę kasztany jeszcze nie znaleźliśmy sposobu. Za to trzymamy kciuki za wrześniowe słońce, by zapewniło nam łagodne przejście z rozpalonego lata w jesienne chłody.
Przejście od wakacyjnych lektur do jesiennego sezonu nagród i premier książkowych zapewniają nam ogłoszone właśnie nominacje do dwóch z najważniejszych polskich nagród literackich. Tylko że nie od tego chcemy zacząć, a od skromnego wyznania, że (uwaga) WŁAŚNIE WYSTARTOWALIŚMY Z WŁASNYM CZASOPISMEM LITERACKIM. Tak, też nie możemy w to uwierzyć. Od dawna marzyliśmy o stworzeniu przestrzeni, w której będzie się o książkach pisać, w której książki będzie się chwalić i krytykować, spierać o nie i o zawarte w nich idee. I tak oto powstał „Notatnik Literacki”. W listopadzie w wydaniu papierowym, a już teraz – internetowym. Z lekką tremą zapraszamy na www.notatnikliteracki.pl. Chcemy do współpracy zaprosić możliwie jak najszersze grono osób,
reprezentujących różne spojrzenia na literaturę. Liczymy, że w czasie krótszym niż dłuższym uda nam się wywołać nieco twórczego fermentu. I czekamy BARDZO na wasze opinie.
Wróćmy teraz do nagród. W finale Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, której jurorzy w tym roku już po raz osiemnasty wybiorą najważniejszą opublikowaną po polsku prozę z naszej części świata, znalazły się dwie książki polskie (Bella, ciao Piotra Siemiona i Ten się śmieje, kto ma zęby Zyty Rudzkiej), dwie ukraińskie (Świetlana droga Stanisława Asiejewa i Córeczka Tamary Dudy – obie w przekładzie Marcina Gaczkowskiego), po jednej z Niemiec (Spis paru strat Judith Schalansky, tłum. Kamil Idzikowski) i Słowacji (Czepiec Kataríny Kucbelovej, tłum. Katarzyna Dudzic-Grabińska), a także powieść autorstwa niemieckojęzycznego pisarza pochodzącego z Bośni i Hercegowiny (Saša Stanišić, Skąd, tłum. Małgorzata Gralińska). Laureatów (za książkę i przekład), poznamy 14 października, a na razie zachęcamy bardzo do czytania książek finalistek. Nie są to obrazy optymistyczne, niestety, ale wszystkich odnajdziemy doświadczenia, które pomagają nam rozumieć, czym jest szeroko pojmowana środkowoeuropejskość. Są w nich echa wojen, zarówno tych z ubiegłego stulecia jak i współczesnych, narodowych i rodzinnych traum przenoszonych z pokolenia na pokolenie, a także ciągłego mierzenia się z przeszłością i pamięcią.
Jak co roku, Angelusowi towarzyszy Nagroda Czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej – już od 18 września na www.angelus.com.pl każdy będzie mógł oddać głos na wybraną książkę z finałowej siódemki. A laureat/laureatka przyjedzie do Wrocławia na trzymiesięczną rezydencję literacką w przyszłym roku. Tym bardziej zachęcamy więc do czytania i oddawania głosów.
Na tych, co wolą poezję, już od jakiegoś czasu czekają książki nominowane do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, której rozstrzygnięcie również odbędzie się 14 października. Listę tegorocznych nominacji znajdziecie TU.
A 1 września finałową siódemkę ogłosiła też Nagroda Literacka „Nike” – pełna lista wraz z uzasadnieniem wyboru znajduje się TU . Także we wrześniu nic tylko czytać i czytać.
No i oczywiście rozmawiać o książkach. Bo zaplanowaliśmy też we Wrocławskim Domu Literatury całą serię spotkań literackich. W niedzielę 10 września Michał Nogaś porozmawia z Tomaszem Różyckim (o prozie, nie o poezji tym razem), a dwa dni wcześniej młodopoetycko wybrzmią Permutacje #5. We wtorek 12 września pojawi się u nas Joanna Lamparska ze swoją najnowszą książką Ostatni świadek. Historie strażników hitlerowskich skarbów, a 19 września porozmawiamy o kryzysie migracyjnym w ramach cyklu Oblicza katastrofy. Będzie też dyskusja o książkach i filmach kultowych w ramach cyklu Dom w Kinie (i projekcja filmu „Znachor” Jerzego Hoffmana na podstawie książki Dołęgi-Mostowicza), spotkanie z Przemkiem Witkowskim wokół jego książki Faszyzm, który nadchodzi, a także kolejna dyskusja w ramach cyklu „Żydzi. Polska. Autobiografia”, na którą zapraszamy wspólnie z Katedrą Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego, Wydawnictwem PWN i Muzeum Historii Żydów POLIN. W tym miesiącu spotykamy się w czwartek 28 września, a tematem rozmowy będą pamiętniki hasydzkie.
A gdyby wciąż było wam mało, pamiętajcie, że zawsze możecie posłuchać naszych podcastów Radio Proza lub zajrzeć na nasz na YouTubie. Przez wakacje działaliśmy tam spokojniej, ale nowe treści się pojawiały.
Zespół Wrocławskiego Domu Literatury