Wrzesień, czy raczej jego początek, kojarzy nam się z inauguracją roku szkolnego i wybuchem II wojny światowej. Tak było, jest, i pewnie jeszcze długo będzie. My jednak o wojnie światowej rozgadywać się nie chcemy, o początku szkoły chyba też nie. Bo co tu ciekawego? Moglibyśmy napomknąć, że jest zaktualizowana lista lektur, ale temat w lipcu i sierpniu przewałkowano chyba na większości letnich festiwali literackich. Na bliskich nam Górach Literatury sama ministra Barbara Nowacka dumnie oznajmiła, że nie wrzuciła do wykazu książek obowiązkowych żadnej pozycji, którą lubi (o TUTAJ). Książek, których nie lubi, też nie dodała. A szkoda, byłoby to coś nowego, ciekawego, taki anty-kanon. Bo skoro uczniowie i uczennice zwyczajowo na lektury się obrażają, to może byłby to zabieg najskuteczniejszy? Ale o tym kiedy indziej.
Nie będziemy o wrześniu pisać w porządku chronologicznym, taki wykaz wszystkich naszych wydarzeń znajdziecie TUTAJ. Ale po sezonie wyjazdowo-ogórkowym we wrześniu dzieje się dużo, choć nie za dużo (takie rzeczy dopiero w październiku). Oto subiektywny wykaz wrześniowych highlightów:
– Slamovision. Międzynarodowy Slam Poetycki – aż trudno nam samym uwierzyć, ale przez dziewięć lat istnienia Wrocławskiego Domu Literatury nie robiliśmy slamów, jakoś tak zwykle decydując się na turnieje poetyckie. Ale jak już startujemy, to od razu z rozmachem i międzynarodowo! W sobotę 21 września zapraszamy do Prozy na polskie eliminacje Slamovision. Global Poetry Slam. Nazwa imprezy budzi skojarzenia z muzyczną Eurowizją? I słusznie. Slamovision czerpie z Konkursu Piosenki Eurowizji, choć jest tu parę różnic. Jakie to różnice i o co toczyć będzie się gra? To wyjaśniamy ładnie i składnie w opisie wydarzenia.
– Daniel Lis Pierwsza drużyna – ostatnim spotkaniem u nas wokół książki zahaczającej jakoś o sport była najpewniej premiera Playbooka Tomasza Bąka (rok 2021!), a książki stricte historię sportową opowiadającej nie mieliśmy chyba w ogóle. Dlatego jakkolwiek rozmowa wokół Pierwszej drużyny. Paryż 1924. Polski debiut na igrzyskach olimpijskich się potoczy, będzie to wydarzenie historyczne. A przecież fajnie, gdy na naszych oczach dzieje się historia. W 1924 działa się na arenach sportowych w Paryżu, w czwartek 18 września dziać się będzie w Prozie.
– premiera Warstw i tarzanie się poetki – też macie czasami dosyć tradycyjnych spotkań poetyckich, w których czytaniom wierszy towarzyszą wysoce trudne do ogarnięcia pytania krytyczno-literackie dotyczące testowania dychotomii i paradoksów w tekście? Zamiast pochylać się nad przesunięciami w konstrukcji wiersza wolicie odrobinę akcji? Najwidoczniej do podobnych wniosków doszła Anna Adamowicz, świeżo upieczona autorka Warstw, która wspólnie ze swoim wydawcą zaprasza do Prozy w czwartek 12 września. A dokładny opis nie-spotkania znajdziecie na Facebooku. I poważnie, laureatka Nagrody Szymborskiej ma się tarzać, nie żartujemy.
– czytanie sensoryczne z udziałem Mariusza Bonaszewskiego i gościni specjalnej w Willi Karpowiczów – co można lepszego robić we wrześniowe popołudnie niż słuchać literatury czytanej na żywo? Może coś by się znalazło, jakiś slam, spotkanie wokół książki sportowej, ewentualnie podglądanie tarzające się poetki. To trochę zależy od indywidualnych preferencji. Ale lista takich rzeczy na pewno jest krótka. Dlatego w poniedziałek 9 września warto postawić na pewniaka i wybrać się do Willi Karpowiczów na wrocławskich Krzykach, czyli siedziby Fundacji Olgi Tokarczuk. To tam w ogrodzie na tyłach willi odbędzie się plenerowe czytanie fragmentów Ksiąg Jakubowych Olgi Tokarczuk (w wykonaniu Mariusza Bonaszewskiego) i Fizyki smutku Georgiego Gospodinowa (w wykonaniu gościni specjalnej). Czytaniu towarzyszyć będzie muzyka na żywo. A gościni specjalna… Coś czujemy, że warto zapisać się na to wydarzenie. A to zrobicie tylko i wyłącznie przez ten FORMULARZ.
Powyższy wykaz jest rzecz jasna subiektywny, więc możliwe, że ktoś będzie wolał wyprawę do Kina Nowe Horyzonty na pokaz filmu i dyskusję wokół adaptacji „Chłopów” – na to też zapraszamy. Jeszcze ktoś inny uzna, że dla niego szczytowym punktem miesiąca będą wydarzenia towarzyszące VI Kongresowi Dydaktyki Polonistycznej „Niezgoda – opór – bunt w przestrzeni edukacyjnej”, w tym chociażby spotkanie z Zytą Rudzką czy debata z udziałem Marcina Czuba, Anny Cieplak i Filipa Zawady. Bo takie rzeczy też przygotowujemy. Nie kłócimy się, w zasadzie jak dłużej o tym myślimy, to sami już nie wiemy. Na szczęście – jak to bywa w życiu organizatorów wydarzeń literackich – my nie wybieramy, my jesteśmy na każdym z tych wydarzeń 😉
A co, gdy wolicie domowe zacisze i perspektywa pełnej Prozy czy wielkiego kina was przytłacza, a ogród w Willi Karpowiczów jawi się niczym Mroczna Puszcza z Władcy Pierścieni? Wtedy zapraszamy do przestrzeni wirtualnej Wrocławskiego Domu Literatury. Zacznijmy od podcastów Radio Proza. Tam pojawił się między innymi nowy odcinek Bełkotu literackiego, w którym przyglądamy się książce George’a Saundersa Dzień wyzwolenia. W sierpniu nasz kanał podcastowy trochę reaktywowaliśmy, we wrześniu chcemy wejść już na naprawdę wysokie obroty i puszczać 6–8 odcinków miesięcznie. Trzymajcie za nas kciuki. A odcinka Bełkotu posłuchacie też na naszym kanale na YouTubie, gdzie akurat w sierpniu nie działo się za wiele. Wciąż jednak mamy ambitny plan, by do końca roku dobić do 10 tysięcy subskrybcji, w tym celu planujemy sporą ofensywę. I jeszcze oczywiście „Notatnik Literacki”. Po wersję papierową odsyłamy was na stronę Wydawnictwa Warstwy (TUTAJ), a jako uzupełnienie polecamy lekturę tekstów w serwisie internetowym. Dzieje się tam też.
Zespół Wrocławskiego Domu Literatury