Aktualności

Przegląd literacki: październik 2023

02.10.2023

Wybory! Nie da się ukryć, że to najważniejszy temat października. Pewnie widzieliście już hasło „Nie śpij, bo Cię przegłosują”. My też się przyłączamy do tego apelu i co więcej pokażemy, że da się pogodzić głosowanie z udziałem w wielu fantastycznych spotkaniach literackich, które 15 października odbędą się we Wrocławiu (to ostatni dzień Bruno Schulz Festiwalu i w dodatku ten, w którym będziecie mogli spotkać się z laureatami tegorocznych edycji nagród Angelus i Silesius). Mamy więc propozycję nie do odrzucenia! Rano wszyscy odwiedzamy lokale wyborcze, a później spędzamy wspólnie fajny dzień w klubie Proza. Takie oczekiwanie na wieczorne wyniki z pewnością będzie przyjemniejsze.

Co więcej –  już teraz możecie się wprawić w głosowaniu! U nas Wasz głos również się liczy! Czekają na niego pisarki i pisarze nominowani w tym roku do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Do 13 października trwa plebiscyt internetowy, w którym to czytelnicy (czyli my wszyscy 😊) wybierają najlepszą, ich zdaniem, książkę spośród siedmiu nominowanych w tym roku do Angelusa. Autor lub autorka, której książka wygra, przyjedzie w przyszłym roku do Wrocławia na rezydencję twórczą. Przypomnijmy, że ten plebiscyt czytelników to Nagroda im. Natalii Gorbaniewskiej, upamiętniająca pierwszą jurorkę Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Wejdźcie na www http://angelus.com.pl/, poznajcie nominowanych i zagłosujcie! Jesteśmy ciekawi, czy Wasz (nasz) wybór będzie spójny z tym, którego dokona jury Angelusa. Wskazany przez nich laureat/laureatka co prawda otrzyma nagrodę w wysokości 150 tysięcy złotych (a tłumacz lub tłumaczka zwycięskiej książki 40 tysięcy złotych), ale osoby piszące zazwyczaj deklarują, że opinia czytelników ma dla nich szczególną wartość.

Wszystkich nagrodzonych poznamy 14 października o 21.00 podczas uroczystej gali, którą będzie można oglądać na żywo m.in. na www.angelus.com.pl

Już od trzech lat gala jest wspólna dla obu najważniejszych wrocławskich nagród literackich. Zatem 14 października dowiemy się nie tylko, kto otrzyma Angelusa, ale również, kto wyjedzie z Wrocławia z Silesiusem. Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius jest przyznawana w trzech kategoriach: całokształt twórczości, Książka roku i Debiut. Tutaj możecie sprawdzić tegoroczne nominacje: nominacje Silesius 2023. Silesiusa za całokształt pracy twórczej odbierze w tym roku Joanna Mueller – poetka, krytyczka literacka, ale też redaktorka wielu książek poetyckich. Nazwisko laureatki poznaliśmy już w maju podczas Międzynarodowego Festiwali Poezji Silesius.

Po co przypominamy teraz o tym wszystkim? Głównie po to, żebyście nie przegapili okazji do udziału w spotkaniach z tymi niezwykle intersującymi pisarzami i pisarkami. Spotkania autorskie z nominowanymi zarówno do Angelusa, jak i Silesiusa odbywać się będą już od 11 października w Prozie – klubie Wrocławskiego Domu Literatury (Przejście Garncarskie 2). Tutaj sprawdzicie program: http://angelus.com.pl/2023/09/program-spotkan-z-nominowanymi-do-angelusa-2023/

Oczywiście wstęp wolny!

Wszystkie te wydarzenia wpisują się w program Bruno Schulz. Festiwalu, który rozpocznie się chwilę wcześniej, bo już od 9 października i potrwa do niedzieli 15 października. To jedno z najważniejszych jesiennych wydarzeń literackich w kraju, także już teraz wpisujcie w rozkład dnia (a raczej tygodnia) te punkty programu, których nie chcecie przeoczyć. Wśród gości festiwalu są m.in. Zbigniew Rokita, Mikołaj Grynberg, Zyta Rudzka, Piotr Siemon, Ewa Woydyłło, Agnieszka Szpila, Mariusz Urbanek, Kateryna Babkina, Maciej Robert, Joanna Kuciel-Frydryszak, Jarosław Kurski, czy Małgorzata Lebda. Ta ostatnia pisarka opowie o swojej najnowszej książce w rozmowie z Michałem Nogasiem, w ramach cyklu „Czytał Michał Nogaś (w Prozie)” zorganizowanym we współpracy z Radiem Nowy Świat. Przy okazji zobaczycie więc, jak odbywa się nagranie audycji na żywo. Szczegółowy program Bruno Schulz. Festiwalu znajdziecie tutaj: program Bruno Schulz. Festiwal

Co jeszcze w październiku? Liczba wydarzeń literackich do wyboru w tym miesiącu przyprawia o zawrót głowy! Już na początku miesiąca (3.10) w klubie Proza spotkanie wokół książki reportera Marcina Kąckiego „Chłopcy. Idą po Polskę”, przybliżającej środowisko korwinistów i konfederatów. Rozmowę – świetnie wpisującą się w czas przed wyborami – poprowadzi Waldek Mazur.

Warto zwrócić też uwagę na X Festiwal Niezależnej Kultury Białoruskiej (1-8.10), w ramach którego odbędzie się ponad dwadzieścia bardzo różnych spotkań, warsztatów i spacerów, a wśród nich także spotkanie z Uładzimirem Niaklajewem, wrocławskim stypendystą Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia ICORN, który właśnie opublikował nową książkę poetycką „Sam”. Na nie trzeba wybrać się do Prozy 4 października.

13 października można cieszyć się książkami niemal całą noc, bo wtedy właśnie odbędzie się tegoroczna edycja Nocy Księgarń (www.nocksiegarn.pl). My z tej okazji szczególnie rekomendujemy warsztaty artystyczne dla dzieci i rodziców wokół książki „Pepe i Melek na tropie” Grażyny Lutosławskiej i Roberta Romanowicza (Wydawnictwo Warstwy), które poprowadzi Angelika Kukioła,  projektantka graficzna i ilustratorka pracująca w Wydawnictwie Warstwy. Na zajęcia zapraszamy do Księgarni Hiszpańskiej ELITE, szczegóły tutaj: https://literatura.wroclaw.pl/warsztaty-dla-dzieci-wokol-ksiazki-pepe-i-melek-na-tropie/

Jak już mowa o Wydawnictwie Warstwy to 19 października o 19.00 warto wpaść do Prozy na premierę nowego tomu poetyckiego Marcina Kurka „Sois sage”. To oszczędna poezja, która dotyka spraw najważniejszych za pomocą wtrąceń, ulotnych wspomnień, komentarzy wypowiedzianych jakby mimochodem.

Pod koniec miesiąca skupimy się na nadziei. Na scenie Prozy wystąpią Katarzyna Kasia i Grzegorz Markowski, by opowiedzieć o swojej wspólnej książce „Siedem życzeń. Rozmowy o źródłach nadziei”. To pozycja z siedmioma inspirującymi wywiadami, a wśród rozmówców znaleźli się Agnieszka Holland, Szymon Malinowski, Jarosław Kuisz, Dorota Masłowska, Andrzej Leder, Joanna Tyrowicz i Jurek Owsiak. O czym mówili? Przyjdźcie posłuchać 22 października, ale wcześniej nie traćcie nadziei – pomoże w tym literatura!