Z początkiem czerwca zakończył się nabór zgłoszeń w programie rezydencyjnym Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Fundacji Wisławy Szymborskiej. Decyzją jury, w skład którego weszły przedstawicielki i przedstawiciele Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej i Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius (Xavier Farre, Anna Kałuża, Karol Maliszewski, Adam Poprawa i Alina Świeściak), na miesięczne pobyty w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej wybiorą się trzy związane z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem poetki: Anna Adamowicz, Agnieszka Kłos i Mirka Szychowiak.
O poetkach:
Anna Adamowicz – urodzona w 1993 roku w Lubinie. Pracuje jako diagnosta laboratoryjny. Jej wiersze były tłumaczone na języki angielski, rosyjski, czeski i słoweński. Nominowana do nagrody głównej w XIX Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Jacka Bierezina, Nagrody Literackiej Gdynia 2017 oraz nagrody kulturalnej „Gazety Wyborczej” 2020. Publikowała między innymi na stronie Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza, stronie internetowej „Odry”, w „Inter-”, „Toposie” i „Arteriach”. Mieszka i pracuje we Wrocławiu.
Agnieszka Kłos – autorka książek Całkowity koszt wszystkiego, Gry w Birkenau, Wyższa czułość. Pracuje na stanowisku wykładowcy Historii Wzornictwa, Socjologii Sztuki i Krytyki Artystycznej na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. Założycielka i kierownik Studiów Podyplomowych Mediacji Sztuki Współczesnej na Wydziale Malarstwa i Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu, współzałożycielka Katedry Mediacji Sztuki. Prowadziła projekty kuratorskie w galerii Otwartej Pracowni Gepperta, „Czytelnia Gepperta” (cykl spotkań z pisarzami i wydawcami), „Wolna Amerykanka” (cykl autorskich wykładów i spotkań z artystami). Od 2001 roku redagowała magazyn „Ritę Baum”, od 2004 roku będąc wiceprezesem Stowarzyszenia Kulturalno – Artystycznego „Rita Baum”. Od 2012 członkini Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Sztuki AICA.
Mirka Szychowiak – finalistka Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina. Publikowała w „Odrze”, „Autografie”, „Obrzeżach”, „Nowej Okolicy Poetów”, „Cegle”, „Szafie”, „Trumlu”, „Arteriach”, „Arkadii”, „Dyskursie”. Laureatka kilkunastu ogólnopolskich konkursów poetyckich. We wrześniu 2005 r. ukazał się jej debiutancki tomik „Człap story”. W 2010 r. zostały wydane dwa tomiki poetyckie autorki: „Jeszcze się tu pokręcę” (nominacja do Nagrody Literackiej Nike) – nakładem Instytutu Mikołowskiego oraz „Proszę nie płakać” wydany przez SAPiK w Szczecinku (jako główna nagroda w OKP Malowanie słowem).We wrześniu 2015 r. ukazał się czwarty tom poetycki – „Gustaw znikąd” wydany przez Zaułek Wydawniczy „Pomyłka” w Szczecinie. W listopadzie 2015 r. wydany został debiut prozatorski Mirki Szychowiak – „Gniazdozbiór” (wydawnictwo ME-KOMP). 2016 rok – to kolejna książka poetycka – „Jakie to życie jest krępujące” (Fundacja Duży Format Warszawa). W 2018 roku ukazał się 6 tom poetycki –”Trzeci migdał” wydany przez wydawnictwo j. Finalistka Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania. Jej teksty znajdują się w antologii dolnośląskiej literatury „Rozkład jazdy” oraz w „Warkoczami. Antologia nowej poezji.” We wrześniu 2020 r. wiersze Mirki Szychowiak, przetłumaczone na język ukraiński, znalazły się w „Nielegalny prąd. Antologia wierszy wrocławskich i podwrocławskich” w wyborze Jacka Bieruta. Jej teksty tłumaczone były również na język włoski, a także angielski: w dwujęzycznej antologii „Free over blood” wydanej w październiku przez Off_Press i Zeszyty Poetyckie oraz w „European Literature Network”. W tym roku w miesięczniku „Nowaja Polsza” – ukazały się wiersze autorki tłumaczone na język rosyjski.
Tegoroczna edycja projektu „Poetka w pustym mieszkaniu – rezydencje u Szymborskiej” była pierwszą realizowaną wspólnie przez Wrocławski Dom Literatury i Fundację Wisławy Szymborskiej. Więcej o tym projekcie przeczytać można tutaj: https://literatura.wroclaw.pl/projekty/poetka-w-pustym-mieszkaniu-rezydencje-u-szymborskiej/