Pod koniec maja zakończył się nabór zgłoszeń w programie rezydencyjnym Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO i Fundacji Wisławy Szymborskiej. Grono jurorskie wybrało jedną poetkę i jednego poetę, którzy będą mogli udać się na miesięczne pobyty w mieszkaniu Wisławy Szymborskiej. W sierpniu do Krakowa pojedzie Elżbieta Lipińska, a we wrześniu Damian Kowal.
O rezydentach:
Damian Kowal urodzony w 1990 w Legnicy. Studiował nauczanie języka francuskiego, etnologię i antropologię kulturową, filozofię. Robił w życiu wiele rzeczy – pracował w muzeum, w sklepie, marketingu, zajmował się edukacją ekologiczną. Czterokrotnie nominowany do nagrody głównej w konkursie im. Jacka Bierezina, w 2013 roku laureat nagrody publiczności w tymże. Wydał książki z wierszami „Najmniejsze przeboje z Tristan da Cunha” (Łódź, 2016) oraz „Pieśni” (nagroda główna w konkursie Nowy Dokument Tekstowy, Łódź/Kraków, 2020), publikował m.in. w „Arteriach”, „Cegle”, „artPapierze”, „Stonerze Polskim”. Za wydany „Najmniejsze przeboje” otrzymał III Nagrodę na XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza 2017 na najlepszy poetycki debiut książkowy roku 2016 oraz był nominowany do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej „Silesius” 2017 w kategorii debiut roku. Za projekt powieści „Ćwirowidło” dostał nagrodę główną w konkursie Proza Nieobca, książka ukaże się w 2023 roku. Pisał o muzyce na screenagers.pl, pisze na swoim fanpage’u Nieskończona Studnia Potencjału, gdzie również czasami tworzy miksy. Jako volkhvy nagrał epki „a mournful rhapsody in memory of cat” (wydanie własne, 2012) oraz „Death is death” (wydanie własne, 2012), jako Efrēm wydał płytę „Foli” (Audile Snow, 2015). Ptasiarz, mikol, zbieracz kamieni. Lubi nudne sporty i muzykę ambient.
Elżbieta Lipińska – poetka, prawnik, ur. w Warszawie, mieszka we Wrocławiu. Wydała sześć książek poetyckich: „Pożegnanie z czerwienią”(Mamiko 2007), „Maj to łagodny miesiąc” (Polnord – Wydawnictwo Oskar 2008), „Rejestry” (Biblioteka Tyskiej Zimy Poetyckiej 2011), „Na końcu języka” (Mamiko 2013), „Kamienie” (Fundacja na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza 2017), „O obrotach” (KIT Stowarzyszenie Żywych Poetów 2012). Laureatka kilku konkursów poetyckich, w tym Tyskiej Zimy Poetyckiej, konkursu im. B. Faca, w których nagrodą było wydanie książek. Wiersze drukowały także czasopisma m.in. Autograf, Red, Fraza, Cegła, Wakat, Odra, Portret, Gazeta Wyborcza, Rita Baum, Helikopter. Wiersze Elżbiety Lipińskiej zamieszczone zostały w antologii „Wschód-Zachód. Wiersze z Ukrainy i dla Ukrainy” (2014), „Nielegalny prąd” (2016) i „Przewodnik po zaminowanym terenie” (2016). Wiersze w tłumaczeniu znalazły się w „Anthologii#2” wydanej przez Oficynę Off_press w Londynie. Współpracuje z Laboratorium Empatii na Facebooku, w ramach działalności którego przygotowuje teksty. Miłośniczka literatury wszelakiej, byle dobrej, melomanka. Praktykuje zen w Szkole Zen Kwan Um.
Tegoroczna edycja projektu „Rezydencje u Szymborskiej” była ponownie realizowaną wspólnie przez Wrocław Miasto Literatury UNESCO, Wrocławski Dom Literatury i Fundację Wisławy Szymborskiej. Więcej o tym projekcie można przeczytać tutaj: https://literatura.wroclaw.pl/projekty/poetka-w-pustym-mieszkaniu-rezydencje-u-szymborskiej/