Aktualności

Rok Tadeusza Różewicza na Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie

02.08.2021

W stulecie urodzin Tadeusza Różewicza zapraszamy na cały szereg spotkań poświęconych autorowi „Niepokoju”, które organizowane są w ramach Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie.

W pierwszym tygodniu sierpnia warto wybrać się na Roztocze, gdzie w Szczebrzeszynie i Zamościu odbędzie się Festiwal Stolica Języka Polskiego. Patronem tegorocznej edycji wydarzenia jest Tadeusz Różewicz. W Szczebrzeszynie w ramach pasma stworzonego przez prof. Ryszarda Koziołka, rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, i Irka Grina, dyrektora Wrocławskiego Domu Literatury, możemy wybrać się m.in. na prapremierę tomu korespondencji Czesława Miłosza i Tadeusza Różewicza „Braterstwo poezji” przygotowywanego przez wrocławskie Wydawnictwo Warstwy w koedycji z Wydawnictwem Literackim. Rozmowę z Emilem Pasierskim – autorem publikacji i Andrzejem Skrendo – znakomitym znawcą twórczości Różewicza, poprowadzi Justyna Sobolewska. Interesująco zapowiada się również panel dyskusyjny pt. „Matki odchodzą… Ojcowie też (rozmowa w cieniu epidemii)”, w którym udział wezmą Marek Bieńczyk i Marcin Wicha. Ci, których interesują wątki dotyczące biografii Tadeusza Różewicza, powinni wybrać się na spotkanie „Plotka o Różewiczu. Rozmowy o biografii pisarza bez biografii”. W rozmowie z Iwoną Hofman o autorze będą opowiadać Julia Różewicz – wnuczka poety i Jan Stolarczyk, jego długoletni sekretarz. Kolejne spotkanie będzie poświęcone miastom i miejscom ważnym dla samego poety. Ten kontekst nakreślą publiczności Krzysztof Siwczyk i Wojciech Browarny w rozmowie z Ewą Niewiadomską. Ostatnia odsłona będzie dotyczyła związków twórczości Różewicza z Teatrem Laboratorium Jerzego Grotowskiego. Na ten temat porozmawiają Jarosław Fret i Lambros Ziotas, a fragment poematu prozą „Złowiony” (1969) – tekstu Tadeusza Różewicza, którym zafascynował się Grotowski – przeczyta Jacek Zawadzki.

Spotkania w paśmie różewiczowskim odbywają się od 2 do 6 sierpnia o 14.30 na scenie głównej Festiwalu Stolica Języka Polskiego w Szczebrzeszynie. Można je oglądać również na fanpejdżach Wrocławskiego Domu Literatury i Wrocławia Miasta Literatury.

W programie Festiwalu znalazło się dużo więcej wydarzeń poświęconych Tadeuszowi Różewiczowi, w tym czytania, spektakle, a nawet gra literacka. Zapraszamy do zapoznania się z pełnym programem TU.