Aktualności

Rozmowy „Notatnika Teatralnego” – Jakub Skrzywanek

12.04.2023

17 kwietnia rusza nowy cykl spotkań 𝗥𝗼𝘇𝗺𝗼𝘄𝘆 „𝗡𝗼𝘁𝗮𝘁𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲𝗴𝗼”. Raz w miesiącu na scenie Prozy – klubu Wrocławskiego Domu Literatury redakcja „Notatnika Teatralnego” zaprasza na dyskusje dotyczące najbardziej aktualnych tematów związanych ze współczesnym polskim teatrem. Pierwszym gościem będzie Jakub Skrzywanek – reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie, laureat Paszportów Polityki 2022.

Nie chce słuchać starych mędrców, ale chce uprawiać teatr, który słucha. Teatr jest dla niego narzędziem zmiany rzeczywistości, ale nigdy nie był narzędziem do wystawiania literatury. Chciałby budować utopię, a o jego spektaklach pisano, że są teatrem pojednania. Jest jednym z bohaterów nowego numeru „Notatnika Teatralnego”, tegorocznym laureatem Paszportu Polityki i najmłodszym dyrektorem w Polsce. Zaczął bardzo mocno od „Klątwy”, a potem było już tylko mocniej. Zapraszamy na spotkanie z Jakubem Skrzywankiem, żeby zadać mu sto pytań o to, po co robić teatr i dwa o to, czy nie wolałby wyemigrować na Islandię.

Urodzony we Wrocławiu Jakub Skrzywanek, obecnie związany ze Szczecinem, odważnie, bezkompromisowo podejmuje w swojej pracy czułe i bolesne punkty współczesności sprawiając, że patrzymy w przyszłość polskiego teatru z nadzieją. W najnowszym numerze „Notatnika” deklaruje: „Teatr jako instytucja i teatr jako spotkanie nie może być, szczególnie dziś, obojętny na to, co dookoła. Pomimo bezradności i wszelkiego rodzaju przeszkód powinien domagać się lepszego świata, a przynajmniej nieprzerwanie podejmować wysiłek szukania nadziei.”

𝗥𝗼𝘇𝗺𝗼𝘄𝘆 „𝗡𝗼𝘁𝗮𝘁𝗻𝗶𝗸𝗮 𝗧𝗲𝗮𝘁𝗿𝗮𝗹𝗻𝗲𝗴𝗼” 17 kwietnia 2023 (poniedziałek), godz. 19.00

Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2)

Prowadzenie: Marzena Sadocha i Krzysztof Mieszkowski

Transmisja na profilach FB Notatnika Teatralnego i Wrocławskiego Domu Literatury

Wstęp wolny