Aktualności

Salon Silesiusa: Dariusz Sośnicki „Po domu”

30.03.2022

Pierwotnie z Salonami Silesiusa w 2022 mieliśmy wystartować wcześniej, ale wojna w Ukrainie sprawiła, że nawet instytucje kultury musiały zmienić swoje plany. Tak czy inaczej, jesteśmy, i już w czwartek 7 kwietnia zapraszamy do Klubu Proza we Wrocławskim Domu Literatury, gdzie Irek Grin porozmawia z Dariuszem Sośnickim o jego nowej, długo wyczekiwanej książce poetyckiej „Po domu” (Biuro Literackie).

Piszemy o „Po domu” jako tomie długo wyczekiwanym, gdyż aż siedem lat dzieli premierę tej książki od poprzedniej. Ale jak sam autor wspominał w rozmowie publikowanej na stronie Biura Literackiego tuż przed premierą, „po wydaniu paru książek, jeśli miały dobrą recepcję, publikowanie nie jest dla poety sprawą życia i śmierci”.  Co zatem zajmowało czas i głowę poety w ostatnich latach? Możliwe, że dowiemy się tego podczas rozmowy.

I jeszcze jeden cytat  autora, w kontekście jego najnowszego tomu:
„Kiedy dziś widzę, czym się ten wspólny dom stał, ciarki przechodzą mi po plecach. Duszna warownia, w której mieszkańcy dostają obłędu od wzajemnej niechęci, podejrzliwości i strachu przed tym, co na zewnątrz. Ale przecież nie jestem zaskoczony, rozumiem mechanizm, który zadziałał, przerobiłem to na sobie. I dołożyłem swoją cegiełkę”.

📌 Czas: czwartek 7 kwietnia, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

📺 Jeśli w Prozie 7 kweitnia nie będziecie mogli się pojawić, zapraszamy do oglądania spotkania online na kanałach facebookowych Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 📺

📚 O autorze:
Dariusz Sośnicki (1969) – poeta, redaktor. Laureat m.in. nagrody „Czasu Kultury” (1994) i Poznańskiego Przeglądu Nowości Wydawniczych (2002), nominowany do Paszportu „Polityki” (2002) i Nagrody Literackiej Gdynia (2015). Redagował artzin „Już Jest Jutro” (1990–1994) i dwutygodnik literacki „Nowy Nurt” (1994–1996), prowadził dział polskiej prozy w Wydawnictwie W.A.B. (2005–2013). Redaktor naczelny Wydawnictwa Ossolineum (2015-2020). Obecnie redaktor w wydawnictwie Filtry. 

📚  O książce:
Dlaczego poddawać w wątpliwość dom? To miejscu na ziemi, która daje oparcie i bezpieczeństwo i do którego tęskni tylu ludzi pozbawionych choćby namiastki własnej siedziby? Może właśnie ze względu na nich. Kiedy w czterech ścianach celebrujemy kolejne, coraz mniej święte święto, kiedy rodzinne romanse, mariaże i rytuały odbierają nam siły, powagę i poczucie rzeczywistości, dom staje się figurą dwuznaczną, a oferowany przez niego komfort sąsiaduje ze strachem innych.

————————————————————————-

Salony Silesiusa są elementem Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który w latach 2020-22 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych