Aktualności

Salon Silesiusa: Jakub Kornhauser i Ilona Witkowska

27.04.2021

Wychodzimy na ostatnią prostą przed startem 6. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, dlatego kwietniowy Salon Silesiusa można potraktować niejako rozgrzewkowo. 😉 W czwartek 29 kwietnia porozmawiamy z Jakubem Kornhauserem (laureatem Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej) i Iloną Witkowską (laureatką Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius) o ich książkach, które już niebawem ujrzą światło dzienne. Spodziewajcie się premierowych czytań.


Czas: czwartek kwietnia, godz. 19.00
Gdzie: fanpejdże Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Klubu Proza i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO
Prowadzenie: Waldek Mazur

A gościach:
Jakub Kornhauser – poeta, tłumacz (w roku 2020 przełożył „Kleptoobiekt śpi i inne prozy” Gherasima Luki), krytyk literacki, literaturoznawca i filolog romański. Pracownik naukowy UJ, doktor nauk humanistycznych. Autor m.in. książek: „Drożdżownia” (2015) czy „Dziewięć dni w ścianie” (2019). Za pierwszą otrzymał Nagrodę im. W. Szymborskiej 2016. W 2020 ukazała się jego książka prozą „Premie górskie najwyższej kategorii”, na 2021 planuje m.in. tom poetycki „Krwotoki i wiewiórki” oraz książkę prozatorską „Kryteria uliczne”.Ilona Witkowska – laureatka Nagrody Specjalnej XVI Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bieriezina 2010 za projekt tomu „Splendida realta”. Laureatka Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius 2013 w kategorii debiut roku za tom „Splendida realta”. W 2018 nominowana do tej nagrody w kategorii książka roku za tom ‘Lucyfer zwycięża” (również nominacja do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej 2018 i Poznańskiej Nagrody Literackiej). W 2021 w wydawnictwie Papierwdole ukaże się jej trzecia książka poetycka. Mieszka w Sokołowsku.
Salony Silesiusa są elementem Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius, który w latach 2020-22 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.