Aktualności

Salon Silesiusa: Sara Szamot

01.06.2022

Po zakończonej w maju 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Poezji Silesius nie zwalniamy tempa i kontynuujemy spotkania z twórcami i twórczyniami poezji. Tym razem do Wrocławia zaprosiliśmy Sarę Szamot, poetkę, studentkę Instytutu Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim, która w ubiegłym roku zadebiutowała tomem „Ścisk” (Staromiejski Dom Kultury). Rozmowę z autorką poprowadzi krytyk literacki Jakub Skurtys.

📌 Czas: wtorek 7 czerwca, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

📺 Jeśli w Prozie 7 czerwca nie będziecie mogli się pojawić, zapraszamy do oglądania spotkania online na kanałach facebookowych Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 📺

O książce:
„Mocne, dobrze skondensowane doświadczenia. Tak myślę o tych wierszach. Może dlatego ich szyldem jest „ścisk”, bo pod ogromnym ciśnieniem z węgla powstają diamenty. Sara pisze precyzyjnie i lekko, więc teksty te łatwo wchodzą pod skórę i dopiero tam zaczynają swędzieć lub drażnić. Trudno się dziwić, autorka urodziła się pod koniec świata, w centrum antropocenu i patriarchatu. Nie krzyczy jednak na nas tylko opowiada swoje. Marzy o wspólnocie międzygatunkowej, śmieszkuje z ludzkiej hipokryzji i otula czułością zwierzęta oraz inne byty nieludzkie. Dzięki lekturze tej poezji myślałem o Ziemi, dzieciństwie, mężczyznach, warszawskim Mokotowie, zagadkach relacji romantycznych, o ojcach, o lesie oraz o fizyce płynów. To pocztówki z katastrofy klimatycznej, które jednak dają nadzieję, że dobre myśli i marzenia mogą się spełniać”.
– Marcin Cecko