Aktualności

Salon Silesiusa: Wojciech Bonowicz

25.11.2022

Tak w sierpniu w ramach cyklu Poetycki Przegląd Roku pisał Jakub Skurtys, w kontekście ukazania się tomu „Wielkie rzeczy”, o autorze książki Wojciechu Bonowiczu: „(…) dla mnie, znacznie bardziej niż poetą codzienności i rzeczy małych, pozostaje on poetą religijnym, poetą wzniosłej celebracji, nawet gdy w »Moim zajęciu« próbuje nas przekonać o swojej profanicznej intencji. Jest to jednak trudna religijność, postsekularna, doświadczona wszystkimi tragediami nowoczesności, upadkiem świątyni literatury, Zagładą, kryzysami społecznymi i plamami na wizerunku Kościoła, wojnami i ciągle powracającą niesprawiedliwością”.

Już 8 grudnia w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury Skurtys będzie miał okazję rozwinąć swoją myśl w rozmowie z poetą, z kolei Bonowicz otrzyma sposobność odniesienia się do tak postawionych tez. A może panowie podejdą do rozmowy w zupełnie inny sposób? Warto przyjść i sprawdzić! Pewne są tylko dwie rzeczy: (1) w centrum dyskusji znajdzie się książka „Wielkie rzeczy” autorstwa Wojciecha Bonowicza, która wiosną ukazała się nakładem Wydawnictwa a5, (2) oraz to, że będzie to ostatni Salon Silesiusa w 2022.

📌 Czas: czwartek 8 grudnia, godz. 19.00
📌 Miejsce: Klub Proza | Wrocławski Dom Literatury (Przejście Garncarskie 2, II piętro)

📺 Jeśli w Prozie nie będziecie mogli się pojawić, zapraszamy do oglądania spotkania online na kanałach facebookowych Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, Wrocławskiego Domu Literatury, Prozy i Wrocławia Miasta Literatury UNESCO 📺

📚 O książce:
Tytuł „Wielkie rzeczy” dzięki swej wieloznaczności dobrze opisuje najważniejsze wątki tego tomu: wielkie rzeczy to tak naprawdę codzienne czynności, świat podstawowych relacji, główne życiowe wybory. Ale w ten świat wkraczają też wydarzenia zewnętrzne – jest tu odwołanie choćby do protestów opozycyjnych na Białorusi, ale też do odleglejszych wydarzeń historycznych, które wciąż mają swoje konsekwencje. Opisywane napięcia znajdują swój wyraz w formie poszczególnych wierszy: obok utworów oszczędnych i powściągliwych pojawia się też kilka celowo rozgadanych, tworzących intrygujący kontrapunkt.
Jednocześnie nie brak w tych utworach autoironii – ostatecznie tytuł Wielkie rzeczy to nawiązanie do popularnego powiedzenia, którym kwituje się nadmierne użalanie się nad sobą. Podobnie jak w poprzednich książkach, które cieszyły się uznaniem zarówno czytelników, jak krytyki, Bonowiczowi udaje się harmonijnie połączyć wiele różnych wątków i tonacji.

📚 O autorze:
Wojciech Bonowicz – poeta, publicysta, dziennikarz, stały felietonista „Tygodnika Powszechnego” i miesięcznika „Znak” (gdzie prowadzi poświęconą poezji rubrykę „Moi mistrzowie”), autor kilku książek-wywiadów (rozmowy z Wojciechem Waglewskim „Wagiel. Jeszcze wszystko będzie możliwe”), biografii „Tischner” oraz książek dla dzieci „Bajki Misia Fisia” i „Misiu Fisiu ma dobry dzień, dobry dzień”. Chętnie współpracuje z muzykami, wystąpił na płycie zespołu Fisz Emade „Drony”, pojawia się też jako gość na koncertach tej grupy. W 2007 roku za książkę „Pełne morze” otrzymał Nagrodę Literacką Gdynia w kategorii.

——————————————————————————-
Międzynarodowy Festiwal Poezji Silesius w latach 2020-22 dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych