Aktualności

Salon zdobywców 2021

02.12.2021

Koniec roku to świetny czas na literackie podsumowania – dlatego zapraszamy na Salon zdobywców w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek, czyli na spotkania z laureatkami i laureatami nagród literackich przyznanych w 2021 roku. Wszystkie spotkania odbywają się w Hali stulecia (Sala Cesarska), można w nich brać udział na żywo, ale możliwe jest też śledzenie transmisji online, m.in. na facebookowych stronach Wrocławskiego Domu Literatury, Wrocławia Miasta Literatury UNESCO czy Wrocławskich Targów Dobrych Książek. A w tym roku czekają nas następujące spotkania:

 1. Czwartek 2 grudnia, godz. 17.30 Salon zdobywców: Marta Grzywacz i Zbigniew Rokita
  Tegoroczny cykl otworzy rozmowa z Martą Grzywacz, laureatką Górnośląskiej Nagrody Literackiej Juliusz za „Naszą panią z Ravensbrück” oraz Zbigniewem Rokitą, laureatem Nagrody Literackiej Nike (i Nike czytelników) za książkę „Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku”. Spotkanie poprowadzi red. Michał Nogaś.
 2. Piątek 3 grudnia, godz. 16.00 Salon zdobywców: Magda Heydel i Teresa Tyszowiecka blasK!
  W piątek 3 grudnia zapraszamy na spotkanie z dwiema wybitnymi tłumaczkami z języka angielskiego: Magdą Heydel, laureatką Nagrody Literackiej Gdynia za przekład „Opowiadań” Katherine Mansfield i Teresą Tyszowiecką blasK!, zdobywczynią Nagrody im. Tadeusza Boya-Żeleńskiego za przekład książki „Afrykańskie korzenie UFO” Anthony’ego Josepha. Rozmowę poprowadzi red. Michał Nogaś.
 3. Sobota 4 grudnia, godz. 16.00 Salon zdobywców: Elżbieta Łapczyńska, Mira Marcinów i Zyta Rudzka
  W sobotę 4 grudnia zapraszamy na spotkanie z trzema fantastycznymi prozaiczkami, które łączy m.in. fakt, że ich książki zdobyły w 2021 ważne nagrody literackie. Z Elżbietą Łapczyńską (Nagroda Conrada za książkę „Bestiariusz nowohucki”), Mirą Marcinów (Paszport „Polityki” w kategorii Literatura za książkę „Bezmatek”) i Zytą Rudzką (Nagroda Literacka m.st. Warszawy za książkę „Tkanki miękkie”) porozmawia Michał Nogaś.
 4. Sobota 4 grudnia, godz. 17.30 Salon zdobywców: Anna Adamowicz, Jan Baron i Kamila Janiak
  W sobotnie popołudnie zapraszamy do Hali Stulecia na spotkanie z poetkami i poetą, których tomy zostały w 2021 roku uhonorowane nagrodami literackimi. Z Anną Adamowicz (Nagroda im. Wisławy Szymborskiej za tom „Animalia”), Janem Baronem (Nagroda Fundacji im. Kościelskich za tom „Psińco”) i Kamilą Janiak (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius w kategorii Książka roku za tom „Zakaz rozmów z osobami nieobecnymi fizycznie”) porozmawia red. Michał Nogaś.
 5. Niedziela 5 grudnia, godz. 15.00 Salon zdobywców: Radosław Jurczak, Natalia Malek i Aleksander Trojanowski
  W ostatni dzień targów zapraszamy do Hali Stulecia na spotkanie z poetką i poetami, których tomy zostały w 2021 roku uhonorowane nagrodami literackimi. Z Radosławem Jurczakiem (Nagroda Literacka m.st. Warszawy za tom „Zakłady holenderskie”), Natalią Malek (Nagroda Literacka Gdynia w kategorii Poezja za tom „Karapaks”) i Aleksandrem Trojanowskim (Wrocławska Nagroda Poetycka Silesius w kategorii Debiut za tom „Parkingi podziemne jako miasta spotkań”) poprowadzi Waldek Mazur.